Ogłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany podatkowe mają wejść w życie od nowego roku – ustalili dziennikarze RMF FM. Ulgi socjalne i szerszy dostęp do lekarzy dopiero rok później. Tak wygląda wstępny harmonogram wprowadzania zmian, które dla wielu przedsiębiorców będą oznaczać podwyżkę podatków.

Zmiany podatkowe mają wejść w życie od nowego roku. Rząd rusza teraz z konsultowaniem ustaw podatkowych i będzie chciał je uchwalić do końca listopada. To by oznaczało, że już od 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy zarabiający na rękę poniżej 4,5 tysiąca złotych płaciliby niższe podatki, a wszyscy zarabiający więcej – wyższe.

W przypadku osób na etacie od nowego roku osoby zarabiające na rękę poniżej 8 200 złotych zyskają, a powyżej stracą. Jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne, one już od stycznia mają zostać w pełni oskładkowane, a od kolejnego roku zlikwidowane.

Od 2023 roku ma też zacząć obowiązywać zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. Dopiero wtedy też – najwcześniej – mają ruszyć dopłaty – jednorazowe 12 tysięcy za urodzenie drugiego lub kolejnego dziecka.