Odprawa na lotnisku to moment, w którym należy okazać paszport lub dowód osobisty. Co jednak w sytuacji, gdy Twoje dokumenty zaginęły w dziwnych okolicznościach i nie masz ich przy sobie? W tym tekście opowiemy, Ci o tym, co możesz zrobić w takiej sytuacji i czy brak dokumentów tożsamości oznacza koniec jeszcze nierozpoczętych wakacji. Czytaj dalej.

Brak dokumentów – co robić?

Po pierwsze i najważniejsze to nie panikować. Spróbuj przypomnieć sobie, gdzie ostatnio widziałeś dokumenty. Przejrzyj wszystkie kieszenie oraz zakamarki, w których może znajdować się paszport. Jeśli już jesteś pewny, że nie masz go przy sobie, to znaczy, że Twoja podróż nie będzie mogła się odbyć. Ze względu na obowiązujące przepisy w liniach lotniczych każdy, to chce wejść na pokład samolotu, musi przedstawić dokument tożsamości.

Czy to prawda, że w Schengen nie potrzeba dokumentów?

Tak, to prawda. Umowa w obrębie strefy Schengen mówi, że kraje objęte porozumieniem (wszystkie w UE oprócz Bułgarii, Cypru, Irlandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji) realizują bezwizowy ruch graniczny. Nie oznacza to jednak, że przy wjeździe do danego kraju jego służby nie poproszą Cię o potwierdzenie tożsamości, a tego nie będziesz w stanie zrobić bez dowodu osobistego lub paszportu. Musisz też pamiętać, że karta bankomatowa lub prawo jazdy nie będą respektowane jako dokumenty tożsamości. Jeśli chcesz zgłębić temat i poczytać o tym, jak wygląda brak dowodu osobistego za granicą a konsekwencje (dowiedz się więcej na: https://www.polisaturystyczna.pl/). Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, które przydadzą się przed wakacyjnym wyjazdem.

A co z lotami krajowymi?

Możesz pomyśleć, że przecież, jeśli lot jest w obrębie kraju, a Ty już odprawiałeś się przez Internet, to potwierdzanie tożsamości nie będzie potrzebne. Otóż będzie. Podobnie jak przy lotach międzynarodowych, żaden pasażer nie może wejść na pokład, wcześniej się nie legitymując. Takie są zasady i niestety, ale za „gapowe” trzeba płacić. Czasami cena jest bardzo wysoka, bo oznacza utratę wcześniej wykupionych wakacji.

Dokumenty zostały skradzione. Czy polecisz?

W przypadku, gdy Twoje dokumenty zostały skradzione, jak najszybciej powinieneś zgłosić się na najbliższy posterunek policji, by uzyskać stosowne zaświadczenie. Dzięki niemu nikt nie wykorzysta Twoich dowodu i paszportu w nielegalny sposób. Niestety takie zaświadczenie nie jest traktowane jako dokument tożsamości i również nie pozwoli Ci kontynuować podróży. Jeśli kradzież miała miejsce za granicą, należy zgłosić się do placówki dyplomatycznej Polski i tam uzyskać dokument podróży, który pozwoli na powrót do kraju.

Co zrobić, by uniknąć zepsutych wakacji?

Odpowiedź jest tylko jedna – sprawdzać walizki przed wyjazdem! Nie ma skuteczniejszej metody. Zawsze przed samym wyjściem sprawdź, czy dokumenty są tam, gdzie być powinny. Dzięki temu uda Ci się uniknąć przykrej niespodzianki na lotnisku, a Twój wypoczynek nie zostanie w żaden sposób przerwany. Pamiętaj, że brak dokumentów nie psuje tylko Twoich wakacji, ale najczęściej cierpią również na tym dzieci, które czekały długi czas na wymarzony wyjazd. Oprócz dokumentami warto również zainteresować się ubezpieczeniem turystycznym, które ochroni Cię przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.polisaturystyczna.pl/ Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny jest najważniejsze i nie warto oszczędzać w tej kwestii.