Jak najlepiej spędzić spokojny wieczór w domu? Oczywiście przy kominku! Trzaskający ogień, zapach spalanego drewna i widok tańczących płomieni sprawiają, że czujemy się bezpieczni i zrelaksowani. Pamiętajmy jednak, że domowe palenisko to nie tylko źródło przyjemności, ale również ogromna odpowiedzialność. Jak prawidłowo o nie zadbać?

Jak dbać o kominek. Kilka podstawowych zasad 

Zanim zabierzemy się za konserwację poszczególnych elementów naszego kominka, najpierw poznajmy kilka ogólnych zasad całego procesu. 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo 

Aby korzystanie z paleniska było bezpieczne, koniecznie musimy stosować się do zaleceń jego producenta. Przed pierwszym rozpaleniem kominka zapoznajmy się z dołączoną do niego instrukcją, w której znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące eksploatacji pieca. Pamiętajmy również, że zgodnie z polskim prawem, mamy obowiązek poddać palenisko inspekcji co najmniej dwa razy roku. W trakcie takiego przeglądu specjalista oceni stan wewnętrznej instalacji i stwierdzi, czy kominek nie stanowi zagrożenia dla domu i jego mieszkańców. 

Postaw na dobry opał 

Opał ma ogromny wpływ na kondycję naszego pieca. Jaki jego rodzaj sprawdzi się najlepiej? Aby kominek służył nam przez wiele lat, postawmy na dobrze wysuszone drewno liściaste. Tego typu rozpałka zawiera bardzo niewielkie ilości żywicy, dzięki czemu nie zanieczyszcza wkładu i tym samym opóźnia proces jego niszczenia. 

Dbaj o czystość 

Pamiętajmy, że brudny kominek szybko się psuje i może stanowić ogromne zagrożenie dla domu i członków naszej rodziny. Chcąc korzystać z paleniska w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, dbajmy o jego czystość i regularnie pozbywajmy się zalegających w nim odpadów. 

Wkład i obudowa. Jak je wyczyścić? 

Wkład i obudowa kominka to jedne z najbardziej widocznych elementów paleniska. Jak podejść do kwestii ich konserwacji? 

Jak prawidłowo dbać o wkład kominkowy? 

  • Systematycznie pozbywajmy się nagromadzonego w szufladzie popiołu;
  • Usuwajmy sadzę osiadającą na wewnętrznych ścianach wkładu;
  • Regularnie przecierajmy szybę kominkową. Do tego celu możemy wykorzystać wilgotną szmatkę i płyn do naczyń, jednak zmagając się z poważniejszymi zabrudzeniami, postawmy raczej na specjalistyczny środek do czyszczenia szła kominkowego. 

Jak czyścić obudowę? 

Czyszczenie obudowy kominkowej zależy przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana. Aby proces zakończył się sukcesem, powinniśmy zainwestować w dobrej jakości preparat przeznaczony do konkretnego tworzywa. 

Kratka wentylacyjna. Dlaczego jest konieczna i jak ją wyczyścić? 

Do czego służy kominkowa kratka wentylacyjna?

W paleniskach domowych zazwyczaj montuje się aż trzy kratki kominkowe: 

  • Duża kratka wentylacyjna zakładana jest w górnej części pieca, a do jej zadań należy odprowadzanie ciepłego powietrza;
  • Dwie mniejsze instaluje się nad kratką główną, a ich rolą jest wentylacja obszarów pod stropem. 

Jak wyczyścić kratkę? 

Choć oczyszczanie kratki wentylacyjnej zależy od tworzywa, z którego została wyprodukowana, to w większości wypadków najważniejsze okazuje się usunięcie kurzu i innych nieczystości za pomocą zmiotki i wilgotnej szmatki.