Gmina Golczewo to kolejny z samorządów, który pochylił się nad tematem rozłożenia na raty wynagrodzenia, które tytułem strajku ma być potrącone nauczycielom. Podobnie jak w przypadku Powiatu i gminy Świerzno, golczewski samorząd negatywnie zareagował na prośbę Związku Nauczycielstwa Polskiego.
– Po przeprowadzonej analizie, podpartej opinią prawną, mimo zrozumienia trudnej sytuacji nauczycieli nie jest możliwym pozytywne ustosunkowanie się do prośby ZNP – poinformował zastępca Burmistrza Golczewa.
Jak tłumaczy Andrzej Swatowski, ratalna spłata wynagrodzenia za kwiecień, mogłaby naruszać dyspozycję o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ponadto Burmistrz, jako reprezentant organu prowadzącego szkołę nie jest właściwy do zawarcia porozumienia o spłacie, bowiem stroną w tym wypadku jest dyrektor szkoły oraz związek zawodowy.
– Trudno jednoznacznie ocenić, czy zawarcie takiego porozumienia nie będzie stało w sprzeczności z dyscypliną finansów publicznych – dodaje zastępca Burmistrza.
45 komentarzy
A może w gminie Golczewo prawo jest jakieś inne mówi:
maj 18, 2019
o godzinie 15:49
Prawo do strajku jest jedną z podstawowych wolności zagwarantowanych w prawie międzynarodowym, jak i krajowym.
Zgodnie z prawem:
Strajkujący pracownicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności cywilnej z powodu udziału w strajku.
Udział nauczycieli w legalnym strajku nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.
Wywieranie presji na nauczycieli z powodu ich udziału w strajku stanowi naruszenie prawa i skutkuje odpowiedzialnością karną.
SUMIENNY NAUCZYCIEL mówi:
maj 16, 2019
o godzinie 9:23
DRODZY NAUCZYCIELE! A KTO KAZAŁ WAM STRAJKOWAĆ? SIEDZIELIŚCIE, NIE PROWADZĄC LEKCJI, A TERAZ RZĄDACIE ZA TO ZAPŁATY. WSTYD I HAŃBA! POWINNIŚCIE ZA TO LENITWO PONIEŚĆ JESZCZE WIĘKSZE KOSZTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonim mówi:
maj 16, 2019
o godzinie 22:44
No to nieźle się zdziwisz.Aż Ci koparka opadnie.
ja mówi:
maj 12, 2019
o godzinie 20:40
Nie mozna tego czytac. hejt jest wszechobecny! Zawiść? Głupota? Czy po prostu Golczewo? ale nie o tym chciałam napisać. Piszecie Państwo, że rodzice nie mogli iść do pracy przez 3 tygodnie. Kłamstwo. Sam strajk trwał 5 dni. 3 dni to testy gimnazjum i 3 kolejne to egzaminy 8 klasy a w tych dniach szkoła jest zamknieta dla uczniów oraz swięta też wolne. pozdrawiam
Pan Burmistrz jak zwykle realizuje swój program wyborczy!!! mówi:
maj 10, 2019
o godzinie 10:00
Jednym z haseł wyborczych „Drużyny Zielińskiego” było: systemowe wsparcie nauczycieli i uczniów. Brawo Panie Burmistrzu!!! Jak widać nauczyciele mogą liczyć na Pana wsparcie. Systemowo.
Do przemyślenia mówi:
maj 10, 2019
o godzinie 9:41
Każde stanowisko wymaga pewnych kompetencji. Najlepiej potwierdzonych odpowiednimi dyplomami,kursami, szkołami itp. Burmistrzem może zostać każdy, kto zostanie wybrany większością głosów bo „ma gadane” i podoba się ludziom. Czy to nie jest jakieś nieporozumienie?
„Trudno jednoznacznie ocenić, czy zawarcie takiego porozumienia nie będzie stało w sprzeczności z dyscypliną finansów publicznych – dodaje zastępca Burmistrza.”
Ja rozumiem, że można mieć kłopot z interpretacją przepisów. Ale wtedy niekoniecznie trzeba być burmistrzem. Można na przykład prowadzić dobrą restaurację albo zajmować się akcjami charytatywnymi.
Ręce opadają mówi:
maj 10, 2019
o godzinie 9:25
A od czego Pan jest Panie Burmistrzu jak nie od jednoznacznej oceny???
Anonim mówi:
maj 10, 2019
o godzinie 7:07
Oj panie Burmistrzu, trochę dobrej woli, już pan zapomniał o marnej pensji nauczycieli?
Anonim mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 21:39
Jesteśmy z Wami, ale tylko słowami. Obiecanek było wiele w czasie strajku, a jak przyszło co do czego to wróciła rzeczywistość.
Anonim mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 8:29
A w Kamieniu Pom. zapadła jakaś decyzja w sprawie wynagrodzenie nauczycieli za czas strajku ?
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 23:35
Wybraliście sobie BURMISTRZA Ma odwagę zająć jakieś stanowisko?
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 21:08
Ciemny(a) to ty jesteś, płaci się za pracę a nie szpanowanie i obrażanie społeczeństwa.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 20:30
Ja swoją emeryturę (13 jałmużna) przekazałem na fundusz strajkowy – oczywiście najbliższemu członkowi rodziny. Tak może zrobić każdy emeryt posiadający w rodzinie nauczyciela.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 23:52
Ty chyba chory jestes abym nawet złotówkę oddal dla nauczyciela. Za strajk nie ma wynagrodzenia. A ty ciekawe ze jak oddales swoja 13 czy zapłaciles podatek od darowizny. Sprawdzimy. A lenie nauczyciele którzy pracuja 7 miesięcy w roku w stosunku do zwykłego Kowalskiego niech się za robotę wezmą. Chca podwyżki w zamuan za 168 godzin miesięcznie. Ale się nie zgodzili nawet jak im chcieli 2 godziny podnieść leniuchy.
Anonim mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 15:23
Hejtowy osobniku z 500+ na każde dziecko- za ,,robote” to Ty sie weź oni co najwyżej za prace od 08-16 jak każdy dobrze zarabiający Kowalski. Podnieść 2 godziny czego!! Pracy społecznej!!Radzę sie zgłościć na ochotnika i popracować za -45, 00 zł.Pozdrawiam świadomych.
anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 19:36
Tylko Wolin kręci i mota z mariną itp kiedyś za to bekną
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 14:26
W WOLINIE BURMISTRZ ZGODZILA SIE I ROZŁOŻYŁA NA RATY. JESLI TO NIEZGODNIE Z PRZEPISAMI KTOS POWINIEN PONIEŚĆ ZA TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ OSOBISTĄ FINANSOWA LUB INNA. DZIWNE ZE WSZEDZIE W POWIECIE NIE MOŻNA A W WOLINIE MOŻNA. PRZEWODNICZĄCA ZWIAZKOW P.GOLONKA DOBRZE O TYM WIEDZIALA ALE NIE WSZYSCY NAUCZYCIELE O TYM WIEDZIELI. ALE WIADOMYM JEST ZE ZA BRAK PRACY JEST ZERO ZLOTYCH
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 14:07
Czy to znaczy ze kata za strajk jest pozbawienie ludzi poborów? W jakim my kraju żyjemy! Nie poddawajcie się wielu was popiera! Trzeba się mobilizować na wybory.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 15:35
To kara, że za czas, kiedy nie pracowałeś nie będzie zapłaty? To normalnie funkcjonujące państwo. Zmobilizuj się najpierw do myślenia.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 21:07
To nie do końca tak. W normalnych krajach, gdzie funkcjonują prawdziwe zwiazki zawodowe pracownicy mają wypłacane z funduszu strajkowego. Nauczyciele byli w szkole, nie mieli wolnego, tylko nie pdejmowali pracy( a własciwie nie zajmowali się Państwa dziećmi).To jest czytanie ze zrozumieniem. O ile się nie mylę na pewno nie chodzi o wynagrodzenie, tylko o rozłożenie na raty potrącenia, ale najlepiej,wg Państwa, żeby nic nie dostali, nawet wypracoanego bo takie be z nich???
Rodzic mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 9:04
Z jakiego funduszu powinni dostać rodzice, którzy trzy tygodnie siedzieli w domu z dzieckiem i ich firma stała? Najlepiej, żeby odczuli boleśnie jak to jest kiedy szkoly nie ma, prawda? Niestety to też haczy o pieniądze. W prywatnej firmie nie ma strajkowania i wolnego za pobory. Przy udokumentowanych stratach powinni dostać ze strajkujacymi pół na pół. To byłaby jakaś sprawiedliwość społeczna. Tego że strajkujących nikt nie widzi. Dlatego niestety większość rodziców nie popiera tego strajku. Narzekają na system oświaty, ale nigdy nie zrobili najmniejszego protestu o zmiany. Od tego trzeba by zacząć, bo póki co nic tu nie gra. Za tysiąc złotych załatwi się godne warunki pracy, dobro dzieci i zadba o przyszłość edukacji? I nie opowiadaj mi tu o czytaniu że zrozumieniem, bo rodzice rozumieją więcej niż ci się wydaje.
Rodzic mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 14:42
W normalnych krajach można strajkowac, nie pracować i dostawać za to pieniądze. Można być w pracy, ale nie pracować. Można nie zajmować się w szkole dziećmi, ale być w szkole i liczyć na fundusz strajkowy. Bo się należy. Toż dopiero cyrk i operetka. Niech wam dadzą te raty i jak najszybciej zmienią prawo. Zlikwiduja kartę nauczyciela i może wtedy co poniektórzy zejdą na ziemię.
gość mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 13:50
Znowu „ciemny lud” nie rozumie, że nie chodzi o zapłatę za okres strajku, a tylko o rozłożenie potrąceń na kilka rat.
Dzisiaj protestują fizjoterapeuci zatrudnieni w państwowych uzdrowiskach. Wkrótce zaczynają strajk pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej. Będziecie mieli okazję do plucia na kolejne grupy pracownicze.
Koniecznie głosujcie na pisowskich kandydatów na europosłów. Zapoznajcie się z oświadczeniami jeszcze obecnych europosłów. Wszyscy maja po kilka milionów złotych i po kilka mieszkań. Taki Czarnecki ma w Polsce trzy mieszkania, w tym jedno warte 2,4 miliona zł oraz jedno za granicą za 210 tysięcy euro. Teraz kolej na Szydło, Kempę, Mazurek i Zalewską oraz Brudzińskiego. Niech bidulki sobie dorobią, a ty „ciemny ludzie” kłóć się ze sobą.
Gość mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 15:43
Każdy mógł iść do polityki, też by miał i nie biadolił. Albo do korporacji. A skoro polazł do budżetówki, to śpi tak, jak sobie pościelił. Prawda stara jak świat.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 17:28
Właśnie dlatego był strajk, żeby próbować zmienić tę chorą sytuację. To nie jest argument, żeby zmieniać pracę. Zmieniać trzeba warunki pracy, aby była chociaż jakaś elementarna sprawiedliwość społeczna.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 19:21
Jak jest tak fatalnie, to dlaczego strajkują raz na ponad 25 lat? I większość pracuje w oświacie do emerytury? Ten argument niestety zamyka całą dyskusję.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 21:09
Bo niestety znają pojęcie ETYKI!!!
Anonim mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 7:30
Niekoniecznie zamyka. Anonimie z godz. 19.24, znasz powiedzenie ,,Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie”? Decyzja o przystąpieniu do strajku nie jest łatwą z wielu względów. Wbrew temu co się teraz o nas mówi, myślimy o dzieciach. Poza tym nie każdego stać na to,żeby raz w roku tracić prawie miesięczne pobory. Każdy ma do zapłacenia rachunki i do utrzymania rodzinę. Ja strajkowałam drugi raz. I wtedy i teraz z całą świadomością i odpowiedzialnością poniosłam niemałe konsekwencje finansowe (i nie żałuję, ani nawet nie mam pretensji o nierozłożenie potrącenia na raty). A dlaczego zamierzam pracować w zawodzie do emerytury? Bo ta praca jest moim powołaniem i marzyłam o zostaniu nauczycielką już jako mała dziewczynka.
Gość mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 9:10
Bo niestety znają pojęcie etyki… a pewno znają, jak i wielu rodziców również. Ale to akurat nie przyczyna tkwienia w oświacie. Lepszych bajek to nawet Gierek nie opowiadał.
Gość mówi:
maj 9, 2019
o godzinie 14:29
Bo lepiej dwie godziny źle jechać, niż godzinę dobrze iść. Pensja nie pasuje, ale przywileje są ok.
Gość mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 13:33
Wszyscy mogli sobie wziąć L4. Nie wszystkich stać na tak długi strajk. I chyba co ważniejsze, nie wszystkim jest aż tak źle. Wielu nauczycieli przewidziało na samym początku jak skończy się ta impreza.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 13:17
W Międzyzdrojach również nie rozłożono na raty, nauczyciele strajkujący otrzymali po 800-1000 zł wynagrodzenia. Ci , co umknęli na L-4 finansowo stracili niewiele, ale
wizerunkowo sporo.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 11:37
To jest sensowne ,nie było pracy nie ma płacy. Gdyby było inaczej ,to opłacałoby się nie pracować aż do wakacji. Nad czym tu rozczulać się ,teraz rodzice zapłacą za korepetycje i kasa wróci do nauczycieli
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 11:27
Za robotę niech się wezmą, a nie kombinują. Mało im tyle wolnego w ciągu Roku. Niech się nieosmieszaja na Raty rozłożyć tylko co i za co ze musiałam z pracy urlop wziąść bezpłatny i co ktoś mi za to zapłaci na raty co ??? Smieszne
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 11:26
Żenująca odpowiedź. Inne samorządy mogą tylko golczewski nie może. Po prostu samorząd ma nauczycieli gdzieś.
gość mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 13:27
nie tylko golczewski, proszę czytać ze zrozumieniem i zapoznać się globalnie ze sprawą, a nie rozpaczać z powodu utraty stanowiska zastępcy i nie odnalezienia się na rynku pracy
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 21:25
Botoks do łba uderzył pani? Czy wstając z kolan parapet po drodze był?
Ten Gosc mówi:
maj 10, 2019
o godzinie 12:13
Madry czlowiek od glupiego rozni sie tym ze wie co mowi bo glupi mowi co wie.
Anonim mówi:
maj 10, 2019
o godzinie 17:05
Mam dla ciebie, ty gościu, inna sentencję, pytanie tylko czy ogarniesz, czy też botoks zwycięży ? sentencja brzmi: z debilem/debilką lepiej nie wdawać się w dyskusję, najpierw sprowadzi do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem,
Bez odbioru
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 11:04
jaka dotacja? jak już to subwencja, do ktorej i tak samorząd dokłada bo nie starcza nawet na wynagrodzenia
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 10:37
Bardzo dobrze
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 9:43
http://wartowiedziec.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=50671:czy-samorzady-moga-wyplacac-nauczycielom-wynagrodzenia-za-czas-strajku&catid=5:edukacja-kultura-i-sport&Itemid=116
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 9:34
a jak w kamieniu gdzie „Rządzą” nauczyciele?
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 9:28
A co się stanie z nadwyżką pieniędzy w budżecie? Przecież dotacja wpłynęła. Wsiąknie?
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 11:50
Subwencja oświatowa nie pokrywa kosztów utrzymania szkół