Były kwiaty, uroczyste przemówienia i złożenie wiązanek kwiatów przez poczty sztandarowe, władze miasta oraz wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W Wolinie uczczono 74. rocznicę zdobycia miasta oraz podziękowano wszystkim tym, którzy przez lata, starają się przywrócić jego dawną świetność.
U schyłku II wojny światowej obszar od wschodniej części wyspy Uznam, przez Wolin, aż po Szczecin stanowił bardzo ważny teren pod względem militarnym. To tutaj przebiegała linia obronna Szczecina przed uderzeniem od morza. W tym czasie przez Wolin prowadził ważny szlak ewakuacyjny wojsk niemieckich oraz ludności cywilnej. W mieście rozlokowano wówczas trzy baterie artylerii lądowej: na cmentarzu, na Srebrnym Wzgórzu oraz na Górach Mokrzyckich. Na północnym krańcu stacji kolejowej postawiono również baterię moździerzy 81 mm.
Walki o zdobycie Wolina rozpoczęły się już w czasie operacji pomorskiej 1 Frontu Białoruskiego. Oddział 9 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego 2 Armii Pancernej w wyniku pościgu dotarł do Dziwny i rozpoczął walki o Wolin. Spotkał tutaj opór niemieckiej piechoty morskiej. Tutejsze fortyfikacje okazały się bardzo trudne do pokonania, a tym samym miasto stało się twierdzą trudną do zdobycia. Niemcom bardzo zależało na utrzymaniu pozycji w Wolinie. To tutaj był węzeł systemu obronnego wyspy Wolin i od niego zależało utrzymanie linii obronnej na całej długości wyspy Wolin aż do Dziwnowa. Na tym kierunku dowództwo niemieckie zamierzało złamać ofensywę radziecką i utworzyć front wschodni.
6 marca Rosjanie zdołali przełamać opór Niemców na moście w Wolinie i dostać się do miasta. Żołnierzami dowodził kapitan gwardii Mikołaj Sanajczew. Podczas walk Armii Czerwonej z dwoma pułkami fortecznymi i niemiecką piechotą morską centrum miasta zostało prawie całkowicie zniszczone. Przewaga Rosjan nie trwała długo. Niemieckie dowództwo do walki o Wolin sprowadziło posiadane odwody i rosyjscy żołnierze musieli się wycofać. W tym czasie pod Wolin podeszły rosyjskie wojska pancerne 3 Armii Uderzeniowej. 10 marca w okolicach Wolina pojawiły się wojska 1 Armii Wojska Polskiego.
Ponowne natarcie na miasto nastąpiło 4 maja 1945 roku. Do ataku po zluzowaniu 2 Armii Uderzeniowej i przegrupowaniu przystąpiły oddziały 19 Armii radzieckiej. Po sforsowaniu Dziwny rozpoczęły się walki o miasto. Wolina broniły niemieckie oddziały 2 pułku fortecznego wydzielone z Dywizji Fortecznej Świnoujście i pododdziały piechoty morskiej. Podobnie jak w marcu walki o miasto były bardzo ciężkie. Wojska niemieckie odparły w ciągu jednego dnia aż 11 radzieckich kontrataków. W obronie miasta brało udział również niemieckie lotnictwo. Dzięki niespodziewanemu i silnemu atakowi armii radzieckiej kilkanaście ze stu bazujących w Wolinie samolotów niemieckich zostało zniszczonych i nie mogły brać udziału w walce. W zaistniałej sytuacji wojska niemieckie zadecydowały o zaprzestaniu obrony miasta i zaczęły wycofywać się w kierunku Świnoujścia. 4 maja 1945 roku mimo niemieckiej obrony miasto zostało zdobyte i Wolin został wyzwolony. W czasie walk miejscowość zniszczona została w 70 procentach Stare Miasto zostało doszczętnie zniszczone. Wolin włączony został do Polski, zaś jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Po wojnie Wolin nigdy nie wrócił do swojej świetności.
pożogi wojennej ocalały fragmenty kościoła św. Mikołaja, Ratusz, Dworek Mieszczański i tylko kilka budynków okalających rynek. Mimo to miasto zaczęło się odradzać. W 1946 roku w Wolinie mieszkało 2369 osób. Odbudowano most na Dziwnej, port rybacki, bazę rybołówstwa dostarczającego sandacza i węgorza na eksport. W oparciu o miejscowy przemysł drzewny odbudowano stocznię rybacką i dużą chłodnię. Wolin został przyłączony do Polski w wyniku konferencji Poczdamskiej. Ostatecznie te ustalenia zostały potwierdzone w obowiązującej do dziś umowie o końcowej regulacji w sprawie Niemiec z 12 września 1990 roku.
38 komentarzy
Anonim mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 23:11
Jak, jeden z drugim chcecie chodzić na tego typu uroczystości — to się zainteresuj. Wszędzie były plakaty, było też w komputerze. Po za tym co roku te uroczystości się powtarzają???? Do głupich komentarzy to komputer jest, ale, żeby przeczytać informację to już nie??? — a może niektórzy czekają na pisemne, osobiste zaproszenie??? A, przecież można zadzwonić do Urzędu i powiedzą. Ręce opadają, gamoni informuję, że zbliża się Noc Muzeów z atrakcjami.
Sfrustrowany wyborca mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 9:57
Słaba organizacja. Słabe poinformowanie. Szkoda było mojego głosu. Żeby kolejna władza robiła sobie imprezy „upamiętniające”. Gdy zwykły obywatel nic o tym nie wie. Nie każdy ma dostęp do internetu. I kolejny raz na kamienskim info. Jest informacja o obchodach które były. A gdzie zapowiedzi że będą?
mieszkaniec gminy W. mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 17:30
Informacje byly na,wszystkich tablicach ogloszeniowych w calej gminie chyba ze,takowych w miescie nie ma.Choc nie mieszkam w,Wolinie to wiem o przynajmniej pieciu takowych tablicach.Informacje na nich byly,okolo dwoch tygodni przed imprezami.Ale jak ktos chodzi z glowa w,chmurach lub patrzy na,chodnik nic pozatym nie zobaczy.
Anonim mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 22:27
Takowych ??? yntelygent widzę, to pewnie od tej kawy z wózka
mieszkaniec gminy W. mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 17:37
Alez oczywiscie mospanie/mospani bylem tam,opiwszy sie kawa,herbata obrzarlszy ciastem wsluchawszy ciekwych wynuzen,podziekowawszy za wszystkie doznania duchowe i cielesne udalem sie na,swoj nedzny padol.A tam telewizor,komputer a w nich;klamstwo,obluda,nienawisc,zazdrosc,szkoda mojego czasu ide kosic trawe.
Anonim mówi:
maj 8, 2019
o godzinie 21:27
Buhaha,dobre, sam plujesz a potem zdziwiony, idź faktycznie na tą łąkę, baranie
Anonim mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 20:18
Piszesz ze nie masz dostępu do internetu a piszesz komentarz w internecie. Coraz gorszy poziom tego plucia.
Wladek mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 21:03
Faktycznie jesteś sfrustrowany…mieszkancy powinni wrócić się do szkoły i zacząć od nauki poznawania krajobrazu i otoczenia a przy okazji nauki czytania bo.plakaty na temat obchodów 3 i 4 maja wisiały na wszystkich tablicach a organizacja była fajna tylko wy ludzie nie przychodzicie i nie umiecie korzystać z tego co nam organizują..
Taka prawda
Byłem i gdyby nie orkiestra to mieszkańców było mało miło było konkursy,nagrody, poczęstunek i to macie gdzieś!!!Więc nie narzekanie tylko ruszcie w końcu tylki i pokażcie się….
Wyborca mówi:
maj 6, 2019
o godzinie 18:14
Ale niektórych ściska zazdrość, ze niektórzy po prostu są fajni. Stad te zajadliwe wpisy. Obecni radni są super. Nie jak napuszone kukły.
Sfrustrowany wybprca mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 10:01
Są super żeby chodzić w pochodach o których nikt nie wie. W dupie mam radnych. Pieniędzy nie mieli na początku. A na orkiestrę o której nikt nie wiedział mieli. Ten przemarsz z orkiestra to porażka. Jeszcze jak idzie orkiestra to się stoi i podziwia, a nie idzie w płaszczu z tyłu. To nie pogrzeb.
Anonim mówi:
maj 6, 2019
o godzinie 8:19
Bardzo mi sie podobalo, ciesze sie, ze moge uczyc dzieci historii naszej gminy dzieki takim uroczystoscia. Bardzo dostojne i trafne przemowienie pana wiceburmistrza
mieszkaniec gminy W. mówi:
maj 7, 2019
o godzinie 17:15
Zgadzam sie.przemowienie w porzadku jest jedno ale, nie ma takiego stanowiska jak, ,,wiceburmistrz”,jest tylko zastepca a,to co innego.
ja mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 21:18
Ponoć Czach pomału idzie w odstawkę a władzę przejmie radna Elka Pesta tak Wróble na gminie ćwierkają No nie pomyłka pani Elka Mikołajczyk PEDAGOG CHYBA ponoć trochę leniwa !!!!!!!!!
Anonim mówi:
maj 6, 2019
o godzinie 8:18
Wiekszej glupoty jak wpis powyzej juz nie przeczytamy
Anonim mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 19:49
Właśnie Liberadzki pojawił się nagle i był bardzo zadowolony, że został tak godnie przyjęty, a zamieszanie wynika ze zwykłego, ludzkiego skrępowania. Tyle.
Anonim mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 11:54
Śmieszni jesteście. Jak Grzybowska dostaje kase od wojewody to pluje jeden ze jest za PiSem. Jak nauczyciele maja potrącenie rozlozone na raty to inny pisze ze jest za PO. Po co na sile probujecie wszystkich wciagac w te plemienne walki. Jest kobieta bezpartyjna i przez to ma wieksze mozliwosci. Dajcie juz spokoj.
bb mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 11:24
a te radne za orkiestrą to po paru kieliszkach, no prawda było bardzo zimno!!
Anonim mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 11:05
Bardzo uroczyste chwile, dobrze, ze pamietamy ale musimy myslec o przyszlosci
ja mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 10:44
no tak masz rację bo w Wolinie tak jak w Polsce, w riunie i dopiero teraz sie podnosimy z kolan, dopiero teraz Unia jest najlepsza a jak jeszcze PIS zacznie rządzić w Unii to dopiero będzie raj w Polsce. A burmistrz dopiero sie rozwija w swoich poczynaniach, poczekajcie ze dwa tygodnie i się wszystko okaże jak będzie dobrze. TAK TRzYMAJ PANI BURMISTRZ.
Anonim mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 11:52
Dajcie już spokoj z tym opluwaniem innych. Nie mozecie zyc swoim zyciem i szczesciem swoich rodzin?
Anonim mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 9:37
Kaja, no coś ty? Ktoś rządził wcześniej? ? Wg tych teraz wcześniej nie było niczego, Wolin w ruinie? żadnych inwestycji, to od pani od kawy Wolin się zaczął i ruszył do przodu – patrz pozyskanie 8 tys zł ???
kaja mówi:
maj 5, 2019
o godzinie 9:00
władze Wolina którzy to święto organizowali wstyd, proszę przejrzeć film to zobaczycie jak to zostało zorganizowane, to że pani burmistrz wyjechała na urlop żeby odpocząć po bardzo wyczerpującej pracy ( 5 m-cy)rozumiem, ale mamy z-cę, sekretarza, przewodniczącego rady, gdzie oni byli, kto zaprosił eurodeputowanego pana LIBERADZKIEGO bo chyba sam nie przyjechał? czy ktoś pomyślał, żeby osoby , które kiedyś rządzili, byli radnymi, oraz organizatorów jakoś razem postawić jak to jest w zwyczaju, czy widzicie gdzie oni stoją , jak nie wiedzą co ze sobą zrobić, jak ustawiają sie po kątach, WSTYD dla władzy Wolina i organizatorów!!!
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 19:56
Grocholski jest zastepca a nie burmistrzem dla mnie to roznica.Glosowalam na pania Ewe i ona dla mnie jest burmistrzem.
mieszkaniec gminy W. mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 18:37
Dwor nie zagubiony,zastepca spelnil swoja powinnosc.Pani burmistrz tez sie kiedys wolne nalezy.Siedzicie tylko i pierdzielicie jakies farmazony.Kto z was byl wczoraj i dzis na uroczystosciach ja bylem,tlumow nie widzialem a,przeciez to byly dni wolne od pracy,wszystko w temacie.
Wolinianka mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 21:15
Kto ma wolne to ma lub kto może wziąć wolne ?
Miwszkaniec mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 18:07
I tak trzymać radosni radni. Yo przeciez swieto a nie smutek. BRAWO.
Slowianin mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 16:55
Ta fotka e szlabanem to teraz gdzie ta glowna kladka na skansenie,bodajze szlak hanzeatycki.
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 16:04
Chwała bohaterom
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 15:41
A gdzie nasza Królowa, dwór lekko zagubiony
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 15:39
A gdzie nasza pani b
Andrzej mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 18:49
Panie liberadzki Zielinski Mroz co ta wiazanka taka skromna
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 15:13
Sami napisali Wolin po wojnie nigdy nie wrocil do swojej dawnej swietnosci.
kto mial to zrobic polacy ? ha,ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaha
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 14:53
na nieszczescie zdobyli te ziemie i po 74 latach rzadow polaczkow zachodniopomorskie jest zaliczane
jako teren zdewastowany
wyborca mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 14:32
po raz kolejny nie widać pani Burmistrz, chyba wózek z kawą się popsuł?
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 15:17
Smutne masz zycie, wszyscy swietuja, majowka, odpoczynek, a ty lejesz jad i zanudzasz wlasna frustracja…
Marek mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 19:41
Bo on WYBORCCA Dubrawskiego jest na garnuszku skrajnego LIBERAŁA Dubrawskiego, ktory żywi się „JADEM POLITYCZNYM” i z tym należy się oswoić i po prostu „OLEWAĆ CIEPŁYM MOCZEM”
Pozdrawiam
Andrzej mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 18:47
Panie liberadzki Zielinski Mroz co ta wiazanka taka skromna
Anonim mówi:
maj 4, 2019
o godzinie 14:03
Godnie, należy pamiętać o takich wydarzeniach. Bardzo mi się podobało wystąpienie burmistrza Grocholskiego – adekwatne do okoliczności. P