Uczelnianie i mycie ścian szczelinowych w komorze startowej, uszczelnianie konstrukcji rampy i tunelu wykonywanego metodą stopową oraz roboty porządkowe i wykończeniowe konstrukcji rampy – to tylko część prac, jakie w ubiegłym tygodniu prowadzono po stronie wyspy Uznam.

Poza tym kontynuowane są roboty wykończeniowe przy wiadukcie, który jest budowany w ciągu ul. Karsiborskiej. Nieustannie trwa drążenie tunelu pod cieśniną Świną. W poprzednim tygodniu maszyna TBM zamontowała 33 pierścienie dwumetrowe. Podsumowując, od początku Wyspiarka ułożyła 170 ringów półtorametrowych oraz 266 dwumetrowych. Do 18 lipca (włącznie) tunel osiągnął długość 787 metrów.

Cały czas odbywa się transport gotowych już segmentów obudowy tunelu do komory startowej. W zakładzie separacji prowadzone jest oczyszczanie płuczki wiertniczej. Wydobyty i odseparowany urobek przewożony jest na pole refulacyjne. Płuczka ponownie jest wykorzystywana przez Wyspiarkę przy drążeniu tunelu. Prowadzone są roboty przygotowawcze do budowy siedziby Centrum Obsługi i budynku Trafo K3.

Po obu stronach Świny trwa przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej. Kontynuowane są także roboty drogowe. Poza tym na wyspie Wolin prace koncentrują się przede wszystkim w rejonie szybu odbiorczego oraz rampy i tunelu wykonywanego metodą stopową. Trwa odpompowywanie wody opadowej z wnętrza komory. Kontynuowana jest budowa łoża, które umożliwi wprowadzenie tarczy i bram TBM do szybu odbiorczego. Prowadzone są także roboty wykończeniowe konstrukcji rampy, czyli odcinka od R1 do R16.