45 lat temu Kamień Pomorski żył rywalizacją z Tucholą (w ówczesnym województwie bydgoskim) w Telewizyjnym Turnieju „Bank 440”. W ramach przygotowań nasze miasto zmieniło swoje oblicze. Wykonano nowe elewacje na 52 budynkach, pojawiły się nowe chodniki i nawierzchnie asfaltowe. Utworzono nowe zieleńce i skwery. Przy amfiteatrze stanął kiosk mleczarski w kształcie latarni morskiej, gdzie oferowano m.in. produkowane tylko u nas zagęszczone mleko w tubie. 

Niemal na każdym kroku pojawiały się bankowe hasła takie jak m.in. „Bank to sprawa nazbyt ważka by wchodziła w grę porażka”, „Nie pomogą bory, gaje / gdy do walki Kamień staje”, „Dnia każdego od poranku / szykujemy się do Banku”, „Kto ma serce i sumienie / ten głosuje za Kamieniem”, „Oj dana, oj dana, Tucholo kochana / tyś Tucholo najpiękniejsza gdy jesteś przegrana”.

25 lipca 1976 r. w amfiteatrze i na rynku odbyła się bankowa gala transmitowana przez telewizję. Telewizyjne jury uznało, iż Kamień pokazał się na niej lepiej od Tucholi. Na estradzie amfiteatru zaprezentowali się „Kamieńscy Madrygaliści”, a nawet zaśpiewały „Poznańskie Słowiki” prof. Stefana Stuligrosza przebywające na obozie kondycyjnym w naszym mieście. Premierową piosenkę wykonał także Andrzej Rosiewicz. Pokazano skoki na spadochronie i sztuczne ognie.

W turniejowych konkursach, mimo niepowodzenia przedstawiciela Kamienia we wspięciu się na słup i wkręceniu żarówki do lampy ulicznej, udało się nam rozpoznać rasę bydła i trzody chlewnej prezentowanej przez Tucholę. Nasze miasto zwyciężyło także w kategorii wartości podjętych czynów społecznych, w zbiórce surowców wtórnych i wysokości wpłat na budujące się wówczas Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chwaliło się również znanym w całym kraju Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej. Ostatecznie Kamień osiągnął 610-punktową przewagę nad Tucholą w pierwszym etapie rywalizacji. Etap drugi w listopadzie 1977 r. okazał się jednak dla nas przegrany.