W styczniu 2023 roku mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. W tym czasie na budowie trwała między innymi budowa dróg, ramp dojazdowych do tunelu, konstrukcji wewnętrznych, jak również wyjść ewakuacyjnych przy zastosowaniu metody mrożenia gruntu.
Marzec 2022, czyli bye bye „Wyspiarko”
Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine), która wydrążyła tunel pod Świną i połączyła wyspy Uznam i Wolin, wiosną 2022 roku została zdemontowana i wróciła do Chin. Wyspiarka była w stanie wydrążyć w ciągu minuty maksymalnie 6 centymetrów tunelu, jednocześnie układając betonowe pierścienie obudowy i usuwając urobek.
– Z uwagą śledziliśmy kolejne etapy budowy tunelu: instalację maszyny TBM, proces drążenia, następnie mrożenie gruntu i wiele innych skomplikowanych procesów, które krok po kroku, dzień po dniu zbliżały nas do celu – wykonania stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – I możemy już być pewni, że wkrótce przejedziemy na wyspę Uznam bez oczekiwania na prom. To jeszcze tylko kilka miesięcy cierpliwości. To nic w odniesieniu do tego, ile lat czekaliśmy na gotowy tunel. Dzień otwarcia na pewno będziemy świętować razem z mieszkańcami Świnoujścia i naszymi gośćmi, na który już dziś wszystkich zapraszam.
Tunel drogowy pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce. Wraz z drogami dojazdowymi będzie miał prawie 3,2 kilometra długości, a sam odcinek wydrążony przez maszynę TBM wynosi dokładnie 1483,8 metrów.
Konstrukcja dla jezdni
Dla jezdni w tunelu trzeba było przygotować konstrukcję pod nią, czyli zmontować i scalić prefabrykaty.
– Produkcja prefabrykatów to wieloetapowy proces – od czyszczenia form, montażu akcesoriów i ułożenia betonu – mówi Jacek Król, Inżynier Rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrentz. – Przygotowane wcześniej kosze zbrojeniowe były wkładane do form przy pomocy suwnicy, a potem zalewane betonem. Dalej, w trakcie dojrzewania betonu, prefabrykaty zostały poddane obróbce cieplnej. Rozformowane, gotowe do transportu elementy były układane na placach składowych.
W tunelu prefabrykaty zostały połączone konstrukcyjnie przy pomocy śrub, a później uszczelnione specjalnym sznurem zapewniającym właściwe warunki ochrony przeciwpożarowej.
– To był udany rok na budowie tunelu pod Świną. W zeszłym miesiącu oba brzegi zostały połączone płytą drogową, więc można powiedzieć, że jesteśmy o krok od celu, jakim jest oddanie tunelu do użytku mieszkańców Świnoujścia. Już za kilka miesięcy tą trasą poruszać się będą nie tylko samochody Wykonawcy, pracujące na budowie. Zanim to nastąpi, muszą jednak zakończyć się niezbędne prace wykończeniowe czy instalacyjne nie tylko w tunelu, ale też w pomieszczeniach służących do obsługi całej inwestycji. Jesteśmy dobrej myśli, że Wykonawca zakończy sukcesem zadanie w połowie 2023 roku – mówi Barbara Michalska, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.
Teraz powstanie jezdnia
Jak przebiega budowa jezdni w tunelu? Wykonana została izolacja, trwają też prace przy dylatacjach. W komorze startowej i odbiorczej wykonywane są kapy i chodniki, niedługo rozpoczną się prace przy izolacji i układanie warstw bitumicznych. Poza tunelem większość prac drogowych jest już wykonana. Do zrobienia pozostała między innymi nawierzchnia bitumiczna ścieżek pieszo-rowerowych po stronie wyspy Wolin, elementy brukowe i oznakowanie. Obecnie większość prac odbywa się jednak w tunelu, ze względu na harmonogram, jak i na warunki pogodowe. Zgodnie z planem Wykonawcy, nawierzchnia asfaltowa w tunelu będzie wykonywana w marcu tego roku i potrwa około 30 dni.
Wyjścia ewakuacyjne prawie gotowe
W 2022 roku najważniejsza była jednak budowa dwóch wyjść ewakuacyjnych, które powstały przy zastosowaniu metody mrożenia. Aby je wykonać, trzeba było przebić się przez obudowę tunelu, co umożliwiło zamrożenie gruntu. Zasada działania zamrażania polega na ciągłym przenoszeniu ciepła z gruntu do atmosfery. W wyniku tego grunt ulega ochłodzeniu, a woda wypełniająca pory zostaje zamrożona, tworząc warstwę lodu. Zamrożony grunt zamienia się w wodoszczelną bryłę. Aktualnie przy budowie wyjść ewakuacyjnych pozostały roboty wykończeniowe – stolarka oraz ślusarka i roboty instalacyjne.
Powstający pod cieśniną Świny tunel jest jednorurowy. W każdym kierunku będzie po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne po około 2 metry szerokości.
Głównym Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz. Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę, inwestor Gmina Miasto Świnoujście, dokłada z własnego budżetu.
14 komentarzy
Anka mówi:
sty 9, 2023
o godzinie 22:42
Jebac Tuska i jego zakłamanych złodzieji lewaki pierdolone sprzedawczyki
Anonim mówi:
sty 10, 2023
o godzinie 11:59
przykre..
Gosć mówi:
sty 12, 2023
o godzinie 21:12
Pani Aniu – takie wulgaryzmy z kobiecych „ ust” (czytaj klawiatury) nie przystoi .Swoje niezadowolenie z jakiejś opcji politycznej można wyrażać kulturalnie a dobitnie i z sensem . Pani wpis to bardzo delikatnie mówiąc świadczy tylko o Pani.
Anonim mówi:
sty 9, 2023
o godzinie 21:56
Odwalcie się z tymi obrzydłymi komentarzami,ja czekam na przejście przez tunel przed oficjalnym otwarciem tak jak obiecał Żmurek i nie interesuje mnie kto będzie otwierał ten tunel.Czekam na ten tunel ponad siedemdziesiąt lat,tu się urodziłem i zawsze marzyłem o stałym połączeniu,bo przez moje życie przepływając promami zapewne przepłynąłem kulę ziemską.Czekam z niecierpliwością.
Anonim mówi:
sty 9, 2023
o godzinie 15:33
Super! dobrze, ze znienawidzona przez PIS unia dała 776 mln ( całość oszacowano na 900 mln) , wiec pisowcy powinni mieć dożywotni zakaz korzystania z tunelu
Anonim mówi:
sty 9, 2023
o godzinie 2:52
Ale najważniejsze, że szkodnik Tussk nie będzie otwierał. I tu jest clou sprawy. Tego nic nie przebije. To jest ten kunszt działań strategicznych Jarosława Kaczyńskiego i wyborców PIS.
opel mówi:
sty 8, 2023
o godzinie 21:08
No to pisowcy będą mieli co świętować a ich to jest najmniejsza zasługa. Przyjadą na otwarcie przywiozą 10 autokarów swoich opłaconych przydupasów by była frekfęcia w promilu dalekim od otwarci obstawią kordon policji by nikt im imprezy nie zepsuł. I Jarosław przypisze sobie i całej partii zasługi że gdyby nie oni to tunel by nigdy nie powstał. Tak działa komunistyczna propaganda.
Anonim mówi:
sty 8, 2023
o godzinie 20:57
Kiedy wreszcie ludzie dostana odszkodowania za odebrane dzialki? Czekamy juz tyle i nic!
Anonim mówi:
sty 8, 2023
o godzinie 19:05
i co matousz to ile z tej Unii dostaliśmy na tunel, ile dopłaciło Miasto a ile daliście wy dziady plugawe, zakłamane, złodzieje, oszuści?
Anonim mówi:
sty 8, 2023
o godzinie 20:44
Szczekacze ze ścierwiastej partii wyli wcześniej i teraz pewnie też będą. A pinokio będzie dalej puszczał kłamstwa w Polskę. My na miejscu wiemy kto i ile dał.
Lee mówi:
sty 9, 2023
o godzinie 7:50
Słuchaj gnoju, żeby nie PiS gówno miałbyś nie tunel. Przestań szczekać.
Anonim mówi:
sty 9, 2023
o godzinie 10:13
Nie napinaj się tak, bo ci żyłka pęknie. Proponuję maść na ból dupy.
Anonim mówi:
sty 10, 2023
o godzinie 12:00
***** ***
lech mówi:
sty 11, 2023
o godzinie 11:36
***** po