Jeśli przedsiębiorca zrobi przelew do ZUS jeszcze w grudniu, skorzysta z ulgi w PIT. W przyszłym roku już jej nie będzie — pisze „Rzeczpospolita”. Dodaje, że obecnie przedsiębiorcy płacą składkę w stałej kwocie – 381,81 zł miesięcznie. Z tego 328,78 zł można odliczyć od podatku i waśnie taką kwotę można zyskać, robiąc przelew jeszcze w grudniu.

Dziennik przypomina, że wchodzący w życie z początkiem roku Polski Ład zakłada, że składek zdrowotnych nie odliczymy już od podatku. „Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Przedsiębiorcy, którym zależy na uldze, powinni więc pospieszyć się z przelewem do ZUS. Jeśli zapłacą składkę zdrowotną za grudzień jeszcze w tym roku, odliczą ją od PIT” – wyjaśnia gazeta.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o jednej rzeczy. „Wszystkie składki, także na ubezpieczenia społeczne, trzeba płacić razem, na jedno konto. Tak też należy zrobić w grudniu. Jeśli opłacimy samą składkę zdrowotną, ZUS rozłoży otrzymaną kwotę na poszczególne zobowiązania” – pisze „Rz”.

Zaznacza jednocześnie, że jeśli przedsiębiorca ma zaległości wobec ZUS, wówczas będzie problem z odliczeniem. „Grudniowa wpłata zostanie bowiem w pierwszej kolejności zaliczona na ich poczet” – czytamy.