Od stycznia pacjenci będą musieli zapłacić więcej za 509 lekarstw – informuje „Super Express”. Wśród nich są m.in. medykamenty na schizofrenię, łuszczycę i zapalenie jelita grubego.

Jak pisze „SE”, resort zdrowia przygotował nową listę refundacyjną, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. W najnowszym obwieszczeniu wzrosną dopłaty dla 509 leków. Podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na schizofrenię, a z tą chorobą zmaga się ok. 400 tys. Polaków – wskazuje dziennik.

Więcej zapłacą też za leki osoby po przeszczepie narządów, które przyjmują Certican – jego cena wzrośnie o 30 zł. Z kolei o 8 zł więcej zapłacą za swoje leki osoby walczące z łuszczycą. „SE” zwraca uwagę, że z tą chorobą zmaga się 800 tys. Polaków.

„Nie mamy też dobrych wieści dla kilkudziesięciu tysięcy osób, które chorują na zapalenie jelit, zdrożeją bowiem stosowane przez nie leki: Salofalk (o 7,92 zł) i Crohnax (o 7,37 zł)” – pisze „SE”. Dziennik zauważa jednak, że styczeń przyniesie też obniżki cen ponad 1100 leków. Np. preparat dla mężczyzn z rakiem prostaty Zoladex stanieje o 122 zł, a o 41 zł stanieje Exelon na chorobę Alzheimera.

Od stycznia z refundacji całkiem wypadnie 14 molekuł, które są w składzie ok. 300 leków. Więcej przyjdzie zapłacić za leki m.in. na nadciśnienie i wrzody żołądka. Stanieją zaś igły do wstrzykiwaczy dla cukrzyków, bo one zaczną być refundowane – podkreśla dziennik.

źródło:
PAP