27 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się drugi wernisaż oraz kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie. Swoją obecnością zaszczycili nas miłośnicy sztuki oraz osoby o wielkim sercu. Celem wystawy prac była integracja, zaprezentowanie pasji oraz postrzegania świata przez osoby niepełnosprawne.

Wczorajsze wydarzenie zostało nazwane „Sztuka w kawałku”. Artyści zaprezentowali materiały, z których tworzą: guziki, kawałki materiałów, kawałki drewna, kamyki, muszelki, fragmenty kory, kolorowych szkiełek znalezionych na plaży czy podczas spacerów po lesie. Pokazali kawał dobrego recyklingu, udowodnili, że z kawałków starej maszynki do mielenia mięsa może powstać ciągnik, stare okno, oparcie od krzesła, szuflada może dostać drugie życie i dzięki wyobraźni artystów stać się prawdziwym dziełem sztuki.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w grudniu 2009 roku i wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną z gmin: Międzyzdroje i Wolin. W myśl zasady: „niepełnosprawny im bardziej jest artystą, tym staje się mniej niepełnosprawny” uczestnicy zaprezentowali swoje prace, które powstawały w pracowni plastyczno-zdobniczej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów m.in. Lucyny Wiatr.

Uczestnicy, wzależności od umiejętności i rodzaju niepełnosprawności, stworzyli samodzielnie lub z pomocą terapeuty szkatułki metodą decoupage, grafiki, driftwoodowe małe domy i latarnie, prace w technice kolażu, rzeźbione w drewnie kapliczki, abstrakcje malowane farbami olejnymi, futurystyczne sowy, szyte sukulenty. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, największym powodzeniem cieszyła się sztuka użytkowa, czyli zajączki, stroiki na korze, przaśne kurki, pisanki, wielkanocne koszyczki.

Przybyłych na wernisaż gości powitały Kierownik WTZ w Wolinie Małgorzata Warczygłowa oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach Andżelika Gałecka. W imieniu wszystkich artystów o pasji tworzenia oraz o technikach plastycznych opowiedzieli: Emilia Staśkiewicz i Grzegorz Witkowski. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrał Przewodniczący Zarządu Koła PSONI w Wolinie Adam Jasiewicz oraz Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Beata Kiryluk. Następnie artyści zaprosili gości do rozmów na temat ich pracy twórczej, do zwiedzenia wystawy oraz na poczęstunek. Przybyli na wernisaż wykazali się hojnością, każdy zabrał ze sobą „kawałek sztuki” w zamian wrzucając do puszki dobrowolny datek na rzecz twórców.

Organizacji kiermaszu podjęło się Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, które wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojach chce pokazać, jak ważna w codziennym życiu, jest pomoc i lokalna integracja.Podczas kiermaszu została zebrana kwota 2492,90 złotych, która w całości została przekazana na konto Warsztatu Terapii Zajęciowej  w Wolinie z przeznaczeniem na zakup sprzętu nagłośnieniowego i mikrofonu.

Uczestnicy warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie sztukę traktują jako formę autoterapii, połączenie pracy z zabawą, które daje wiele radości, satysfakcji a przede wszystkim wiarę we własne możliwości. Wernisaż wystawy tak zachęcił twórców do dalszej pracy, że już dziś zadeklarowali chęć wystawienia swoich prac jesienią.

Bibliotekarze