Dla policji rok 2019 jest szczególny. Z okazji Jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zaplanowanych zostało wiele przedsięwzięć. Jednym z nich jest wprowadzenie nowego umundurowania wyjściowego Policji, którego prezentacja odbyła się w Biurze Historii i Tradycji Policji KGP. Ich wzór nawiązuje do tradycji okresu 20-lecia międzywojennego. W ciągu kilku lat mają trafić do wszystkich policjantów. 

Nowe stroje dla policjantów będą się różnić od dotychczasowych krojem oraz kolorem. Teraz są niebieskie, a nowe będą granatowe. Wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym.

Jak opisuje nowe mundury sama Policja? Granatowa kolorystyka nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego, z jednoczesnym odróżnieniem umundurowania Policji od innych formacji. Nowy wygląd zyskało także nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji.

Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową. Nowe mundury w Policji wprowadzane będą sukcesywnie, tak, aby Policja nie ponosiła dodatkowych kosztów.

fot. Policja