Rząd pracuje nad ustawą mającą na celu zapewnienie uznawania modułu mTożsamość w aplikacji mObywatel na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjnego dowodu osobistego. Regulacja powinna trafić do Sejmu jeszcze w tym roku.

Do mObywatela będzie wkrótce można podpiąć legitymację emeryta, rencisty czy osoby niepełnosprawnej. Nowa funkcjonalność umożliwi także kierowcom wgląd w informacje na temat otrzymanych mandatów. Trwają również prace nad rozwiązaniem, które w ramach aplikacji umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych, np. kart miejskich. Poinformował też, że prowadzone są prace wdrożeniowe, które pozwolą przechowywać w mObywatelu również certyfikaty Covid podopiecznych.

Zgodnie z zaprezentowanymi w Sejmie planami dotyczącymi rozwoju aplikacji zostanie ona uzupełniona o możliwość wysyłania powiadomień online oraz o mechanizm zapewniający łatwe uwierzytelnianie oraz przekazywanie danych do urzędu za pomocą kodu QR skanowanego z poziomu mObywatela, tak jak zostało to zrobione przy rozliczeniu podatkowym.

Trwają prace legislacyjne mające na celu zapewnienie, by moduł mTożsamość, czyli dowód tożsamości w mObywatelu, był akceptowany na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjny dowód osobisty. Aplikacja ma obecnie ponad 7 mln użytkowników i działa w niej 15 usług, w tym m.in. odpowiednik dowodu osobistego, prawa jazdy, certyfikat Covid czy e-recepty.