Kilkadziesiąt osób z terenu całego powiatu odpowiedziało na zaproszenie Marszałka Województwa w związku z drugą edycją programu „Społecznik”. Do rozdziału są 3 mln złotych na przynajmniej 650 działań mających na celu aktywizację lokalnego społeczeństwa. 

Jak sięgnąć po środki? Procedura jest maksymalnie odformalizowana, a tak naprawdę by móc złożyć projekt wystarczy stworzyć grupę inicjatywną złożoną z trzech osób i zdobyć opiekuna w postaci NGO. W tym roku dzięki Społecznikowi uda się zrealizować jeszcze więcej dobrych pomysłów. Utrzymany zostaje tzw. pierwszy filar – czyli nabór wniosków na mikrodotacje, w którym wnioskodawcy będą mogli się starać o 3 tys. zł na realizację oddolnych inicjatyw. Łącznie do zdobycia jest 1,5 mln zł, co znów powinno pozwolić na dofinansowanie ok. 500 działań.

Tegoroczną nowością Programu Społecznik jest drugi filar, który ma innowacyjną formę budżetu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy regionu będą mogli w głosowaniu internetowym wybrać najlepszą inicjatywę obywatelską do 10 tys. zł. Na ten cel zarezerwowano również 1,5 mln zł, czyli dofinansowanie powinno trafić do przynajmniej 150 inicjatyw.

Trzymam kciuki, że również w tej edycji będziecie Państwo realizowali ciekawe projekty. Każdy z wniosków przeczytałem osobiście, a robiąc to czułem te efekty wspólnych spotkań, które zostały przelane na papier. To program dla Państwa, żeby Wasze oddolne inicjatywy mogły zostać poddane do działania. W tym roku realizujemy dwa filary tj. konkurs na mikrodotację oraz nowy drugi filar do 10 tys. złotych – powiedział wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Operatorem środków w imieniu Województwa jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego.