Prezentujemy wywiad z Piotrem Sokołem, obecnym przewodniczącym Rady Miejskiej oraz liderem Komitetu Wyborczego Wyborców „Razem Dla Gminy Dziwnów”. Poznajmy cele oraz kandydatów do Rady Miejskiej lokalnego komitetu.

„Razem dla Gminy Dziwnów”? Co to oznacza?

– Jest to nazwa komitetu wyborczego i jednocześnie przesłanie, z jakim idziemy do wyborów. Nasz komitet łączy ludzi, którzy myślą podobnie i mają wspólną wizję gminy. Dla nas Dziwnów, Dziwnówek, Międzywodzie, czy Łukęcin, to nie tylko miejsce, w którym mieszkamy, ale to przede wszystkim ludzie, nasi bliscy, krewni, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi itd. Każdy mieszkaniec naszej gminy jest dla nas ważny i zdanie każdego ma dla nas znaczenie. Dlatego też rozmawiamy z naszymi wyborcami i zachęcamy do dyskusji. Na bazie tych informacji budujemy nasz program wyborczy.

Czy znaczy to, że nie macie gotowego programu wyborczego?

– Program nasz cały czas ewoluuje. Oczywiście główne założenia są stałe, a inne zmieniają się wraz ze wzrostem naszej świadomości co do potrzeb i oczekiwań naszych mieszkańców. Mamy wizję naszej gminy jako pięknej, spójnej architektonicznie, bezpiecznej i zadbanej. Co więcej, wiemy też jak to osiągnąć. Jedną z ważniejszych kwestii jest plan zagospodarowania przestrzennego, którego opracowanie w newralgicznych miejscach naszej gminy pozwoli uniknąć pewnych pułapek, jak np. niekontrolowany rozwój sklepów wielkopowierzchniowych, budowę apartamentowców, a nie np. hoteli, które zapewnią liczne miejsca pracy i przedłużą sezon, czy też stawianie tzw. „budek” gdzie popadnie. Zależy nam też na tym, aby część z imprez odbywała sie nie tylko dla przyjezdnych. Mieszkańcy w trakcie sezonu letniego ciężko pracują i nie uczestniczą w wielu wydarzeniach. Chcemy przed lub po wakacjach, wprowadzić na stałe do kalendarza, imprezy dla nas, miejscowych, tak , jak to miało miejsce na otwarciu Mariny, gdzie mieszkańcy naszej Gminy wspólnie sie bawili we własnym gronie. Wielu mieszkańców zwraca nam uwagę na bezpieczeństwo i rozbudowanie oferty dla seniorów, młodzi rodzice na potrzebę utworzenia oddziału żłobkowego w przedszkolu, inni z kolei na zwrócenie większej uwagi na ład i porządek.

Co Pana skłoniło do utworzenia swojego komitetu?

– Mówiąc krótko potrzeba zmian i dialogu. To, że jest dobrze, nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej. Uważam, że mieszkańcy powinni mieć większy wpływ na kierunek rozwoju naszej gminy, a radni powinni być otwarci, uważni i odważni. Utworzenie drugiego lokalnego komitetu wyborczego daje możliwość wyboru, co jest podstawą demokracji. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że do wyborów po raz kolejny staje ten sam burmistrz i ci sami radni, nie mając żadnych rywali. Byłby Pan zainteresowany takimi wyborami? Bo ja nie.

A czy może Pan zdradzić skład personalny swojego komitetu?

– Oczywiście. Nasz Komitet skupia ludzi w różnym wieku i różnych profesji. To, co nas łączy to chęć pracy na rzecz społeczności Gminy Dziwnów oraz niezależność. I tak:

Łukęcin:
Agnieszka Urbańska – Troszczyńska

Dziwnówek:
Jarosław Siomka

Dziwnów Dolny:
Ewa Kaniewska
Renata Kopeć

Dziwnów Górny:
Maciej Stęplewski
Piotr Sokół
Jarosław Kapitan

Osiedle Rybackie:
Joanna Zaremba
Dorota Szwedzka

Osiedle Dziwna
Sylwia Łukasiewicz -Mieszała
Witold Śremski
Joanna Wesołowska

Międzywodzie:
Dorota Naumuk -Zamiar
Ireneusz Jacek Kazana
Andżela Klimaniec

Komitet kobietami stoi?

– A czy jest w tym coś złego. Podobno kobiety są bardziej wrażliwe i pracowite, więc to chyba dobrze. Jako Komitet popieramy też kobietę – kandydatkę do powiatu – Panią Joannę Piwińską, która w obecnej kadencji pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Dziwnowie. Uważamy, że jest to odpowiednia osoba, przygotowana merytorycznie i doświadczona, a przede wszystkim mogąca zapewnić nam zadbanie o interesy naszej gminy i jej mieszkańców w powiecie.

Czy na zakończenie naszej rozmowy, chciałby pan coś przekazać naszym czytelnikom?

– Zapraszam na wybory 21 października. Pani/ Pana głos ma duże znaczenie. Już teraz decydujemy o przyszłości. Razem !