Dwaj wrocławscy aktywiści przygotowali projekt ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Trwa zbiórka podpisów pod projektem. Aby trafił do Sejmu trzeba ich 100 tys.

Projekt napisali aktywista i społecznik Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. „Ma on umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli” – powiedział Wagner. Dodał, że obecne regulacje to uniemożliwiają.

Według regulacji zawartych w przygotowanym projekcie samorządy będą mogły wprowadzić szczepienia jako jedno z punktowanych kryteriów przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli.- Podobnie jak kryterium miejsca zamieszkania, rozliczania podatków, liczby rodzeństwa czy niepełnosprawności dziecka – wyliczał Wagner.

Dodał, że celem nowych regulacji jest przede wszystkim profilaktyka. – Dziś na świecie mamy ponad 40 tys. zachorowań na odrę, a to tylko jedna z chorób. Wolimy zapobiegać, niż później leczyć – mówił. Wagner zwrócił również uwagę, że w projekcie są regulacje umożliwiające zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeśli są do tego przeciwwskazania medyczne. – Każdorazowo takie przeciwwskazanie będzie dokładnie weryfikowane – dodał.