Polska cieszy się zainteresowaniem wielu narodowości, jeśli chodzi o nowe miejsce do zamieszkania i osiedlenia się. Polacy słyną z gościnności i wyrozumiałości. Rynek nieruchomości z otwartymi rękami wita większość emigrantów, który bez problemu są w stanie wynająć apartamenty lub mieszkania w dużych i mniejszych miejscach naszego kraju.

Planując wynajem apartamentów w Polsce, emigranci powinni zainteresować się kilkoma kwestiami, które unią im ten proces. W dzisiejszym wpisie znajdziesz wiele cennych wskazówek, od czego rozpocząć poszukiwanie mieszkania w Polsce i o jakich formalnościach pamiętać.

Wynajem mieszkań i apartamentów w Polsce – gdzie szukać?

W Polsce najwięcej mieszkań na wynajem znajdziesz w sieci. Do dyspozycji internautów jest wiele stron gromadzących oferty na wynajem nieruchomości. Tylko najlepsze, jak rentola.pl mają opcję filtrowania ogłoszeń według ceny czynszu, lokalizacji, a nawet ilości sypialni.

Wynajem mieszkania nigdy wcześniej nie był prostszy. Wystarczy smartfon lub telefon, by znaleźć odpowiednie ogłoszenie i bezpośrednio umówić się z właścicielem. Niektóre platformy oferują usługi pośredniczenia w wynajmie, zaś inne udostępniają dane właściciela oferty.

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce jest ogromny. Warto stawiać na sprawdzone i zweryfikowane platformy z ogłoszeniami. Na takich stronach w kilka chwil można znaleźć swoje wymarzone apartamenty w atrakcyjnych cenach.

Formalności przy wynajmie mieszkania dla emigranta

Istnieją pewne formalności, które emigranci muszą spełnić, by móc bez problemu podpisać umowę o wynajem w Polsce. Emigrant nie musi posiadać obywatelstwa polskiego. Wynajem nieruchomości w Polsce jest dostępny zarówno dla obywateli polskich i dla cudzoziemców przebywających w kraju na zasadach legalnego pobytu.

Sprawdź listę formalności i wymagań. To kwestie, które mogą zostać poruszone, jeśli skontaktujesz się z wynajmującym i będziesz chciał podpisać umowę.

  • Legalny pobyt w Polsce – emigrant, aby wynająć mieszkanie w Polsce, musi przebywać w kraju na zasadach legalnego pobytu. Takie osoby muszą mieć ważną wizę, kartę pobytu lub inną odpowiednią dokumentację.
  • Zrozumienie języka – warto znać podstawy języka polskiego lub skorzystać z tłumacza. To pozwoli zrozumieć umowę najmu i inne dokumenty. Dodatkowo zwiększa to wiarygodność Twojej osoby w oczach właściciela nieruchomości.
  • Dowód tożsamości – emigrant musi posiadać ważny dokument tożsamości. Może to być paszport lub dowód osobisty. Jest wymagany, aby potwierdzić swoją tożsamość.
  • Kaucja – wielu właścicieli nieruchomości wymaga wpłacenia kaucji jako zabezpieczenia przed potencjalnymi uszkodzeniami lub niezapłaconymi czynszami. Kaucja jest zazwyczaj zwracana po zakończeniu umowy najmu.
  • Ubezpieczenie nieruchomości – właściciel w niektórych przypadkach może wymagać od najemcy, by ten posiadał ubezpieczenie nieruchomości. Takie ubezpieczenie chroni mieszkanie przed szkodami.
  • Umowa najmu – umowa najmu jest prawem własności nieruchomości. Umowę trzeba podpisać. Nikt nie wynajmie mieszkania bez umowy. W jej treści znajdują się informacje, w tym, jaki jest czynsz, okres najmu i prawa oraz obowiązki najemcy i właściciela.
  • Zgłoszenie pobytu – jeśli emigrant jest rezydentem w Polsce, to będzie zobowiązany jest zgłosić swoje miejsce zamieszkania w urzędzie miejskim w ciągu 4 dni od przeprowadzki.

To absolutne podstawy, o których trzeba pamiętać, planując wynajem mieszkania w Polsce.

Jak wygląda wynajem apartamentu w Polsce

Wynajem mieszkania można załatwić szybko i sprawnie, a z formalnościami da się zamknąć w kilku godzinach. Jeśli właściciel i nowy najemca dojdą do szybkiego porozumienia, jeszcze tego samego dnia będzie można się wprowadzić.

Pierwszym etapem zawsze jest rozmowa telefoniczna. Kontakt z właścicielem apartamentu pozwala ustalić czas i miejsce oględzin. Przy okazji takiej rozmowy można zapytać o wszelkie szczegóły.

Drugim etapem będą oględziny. To pierwsza okazja, gdy będzie można zobaczyć się z wynajmującym oko w oko. Tutaj liczy się dobre pierwsze wrażenie. Przy okazji spotkania można ustalić wszelkie szczegóły, a nawet podjąć ostateczną decyzję o podpisaniu umowy.

Jeszcze tego samego dnia istnieje szansa na spisanie umowy i rozpoczęcie najmu. W takim wypadku będzie można przeprowadzać się natychmiast.

Opłaty związane z wynajmem apartamentu

Planując wynajem apartamentu w Polsce, warto wiedzieć, jakie opłaty będzie trzeba uwzględnić w koszty wynajmu. Poniżej znajdziesz ogólne informacje na ten temat:

  1. Czynsz na rzecz wynajmującego – to kwota, którą najemca płaci właścicielowi za wynajem lokalu. Ustalona przez obie strony w umowie o najem.
  2. Opłaty za media – wszelkie opłaty za wykorzystany prąd, wodę, gaz oraz wywóz śmieci. To osobne faktury, które trzeba będzie opłacać w imieniu właściciela lub osobiście po podpisaniu umów na swoje dane.
  3. Czynsz do wspólnoty – to kwota, którą będzie trzeba opłacić do wspólnoty lub spółdzielni na utrzymanie budynku. Na rynku są też dostępne mieszkania bezczynszowe.
  4. Inne opłaty własne – na tę kwotę mają wpływ wszelkiedodatkowe usługi, które są podłączone do mieszkania. Może to być opłata za telewizję, internet lub telefon.
  5. Kaucja – jednorazowa opłata zwrotna na poczet ewentualnych szkód w mieszkaniu. Wynajmujący zwróci tę kwotę po zakończeniu umowy. Potrąci w niej ewentualne koszty przywrócenia mieszkania do stanu sprzed najmu.

Prawo wynajmu w Polsce

W Polsce wynajem nieruchomości jest regulowany przez przepisy prawa. Obejmują one umowy najmu mieszkań i umowy najmu lokali użytkowych. Warto zapoznać się z konkretnymi przepisami lokalnymi i indywidualnymi warunkami umowy najmu.

Należy to zrobić przed podpisaniem umowy najmu lub wynajęciem nieruchomości. Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach.


Autor zdjęcia: PIKSEL, Canva.com
Artykuł Sponsorowany