40 zł na dobę na jednego uchodźcę – tyle wynosić ma rządowe wsparcie dla osób, które dadzą dach na głową uciekającym przed wojną Ukraińcom. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział systemowe wsparcie dla osób, które zdecydują się na pomoc uchodźcom. 

– Zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić już na najbliższe posiedzenie Sejmu. Chcemy, by osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę – mówił premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

Dodał, że miałoby to pomóc sfinansować „wyżywienie i ciepło”. Jak dodał, projekt ma regulować także kwestię edukacji czy „bardziej dramatyczne sytuacje”, takie jak np. pobyt uchodźcy w szpitalu. „Żeby było jasne, za to wszystko dodatkowo będzie też płacić Unia Europejska” – mówił.

Jeśli przyjąć, że wsparcie wynosiłoby rzeczywiście 40 zł dziennie, oznaczałoby to, że na pomoc uchodźcy można otrzymać nawet 1200 zł miesięcznie. Na razie nie wiadomo, czy faktycznie taka będzie wysokość pomocy, ani czy rząd wprowadzi ograniczenia, np. przeznaczy wsparcie tylko dla właścicieli obiektów turystycznych.