Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej rozpoczęło prace początkowe związane z posadowieniem wraku żaglowca, wydobytego pod koniec 2016 roku z plaży w Międzywodziu.

Wrak XIX – wiecznego żaglowca zostanie posadowiony na betonowym fundamencie. W centralnej części wylewki zostanie ustawiona stępka, pod którą umieszczone zostaną prostopadle do stępki 30 centymetrowe rury, oddzielające wrak od betonowego podłoża. Na stępce ułożone zostaną pozostałe elementy wraku, czyli denniki, wręgi i na nich posadowiona zostanie nadstępka. Konstrukcja wraku miejscami będzie wznosić się do 3 metrów. Wrak będzie można obchodzić dookoła, po specjalnie na ten cel przygotowanym bruku.

Dodatkową atrakcją będzie podświetlenie zabytku, jak również tablice informacyjne na temat jego wydobycia. – Mamy nadzieję, że będzie to kolejna niezwykła atrakcja dla Kamienia Pomorskiego. Była to pierwsza tego typu akcja ratunkowa podjęcia z wraku z morza, gdzie musieliśmy zaangażować maksymalne siły, do tego walczyć z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, głównie zimnem, przenikliwym wiatrem, krótkim dniem. Mam nadzieję, że praca wielu osób nie pójdzie na marne i projekt zostanie zakończony sukcesem – mówi Grzegorz Kurka.

Podstawę pod wrak wykona firma: Krzysztof Kapczyński – Zakład Budowlany Expres – Bud Konserwacja Obiektów Zabytkowych, a złożenie i ekspozycję wraku XIX – wiecznego żaglowca Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie „Wolin-Jomsborg- Wineta”.