Za oknem słońce, słupek rtęci mknie do góry. Nie zapominajmy jednak, że właśnie słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Pomimo, że każdego roku w środkach masowego przekazu można znaleźć wiele informacji o ewentualnych konsekwencjach takiego zachowania, przypominamy i przestrzegamy przed bagatelizowaniem tego problemu.

Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. Metalowa karoseria oraz szkło, sprawiają, że pojazd zachowuje się jak szklarnia, wewnątrz może być znacznie cieplej niż na świeżym powietrzu.

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierze w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego, wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

Jedna z ostatnich sytuacji dotyczących pozostawienia zwierzęcia w nagrzanym pojeździe miała miejsce 2 czerwca po godzinie 13:30 w powiecie gryfińskim.  Policjanci z Chojny otrzymali informację dotyczącą uwolnienia psa z nagrzanego samochodu zaparkowanego na parkingu przy jednym z targowisk w Osinowie Dolnym. Na miejsce wysłany został patrol policji. Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. Mundurowi ustalili, że właściciel psa i pojazdu zaparkował samochód, pozostawiając zwierzę w środku. Pomimo bardzo wysokich temperatur na zewnątrz, nie uchylił żadnego z okien BMW. Po kilkunastominutowej nieobecności właściciela jedna z osób znajdujących się na parkingu zareagowała na powyższą sytuację, wybiła szybę w pojeździe, uwolniła zamkniętego w samochodzie psa a następnie powiadomiła o sytuacji policję.

Po zrobieniu zakupów na miejscu pojawił się właściciel czworonoga. Policjanci ukarali go mandatem karnym za niewłaściwe obchodzenie się ze zwierzęciem.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji  dochodzi do podobnych sytuacji.

Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierze. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

Zespół Prasowy KWP /IK