Od dziś w Polsce obowiązuje podatek od plastiku. Nową daninę wprowadzono po to, aby ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych, które w coraz większym stopniu zanieczyszczają środowisko. Za zakupy czy jedzenie na wynos możemy jednak zapłacić więcej – od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów będą z kolei musieli dbać o właściwy recykling.

Celem zmian jest wdrożenie do porządku prawnego postanowień dyrektywy Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w związku ze zmniejszeniem wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Nową daniną obciążeni będą głównie konsumenci. To od nich przedsiębiorcy będą pobierać opłatę za jednorazowe opakowania z plastiku, których będą używali w swojej codziennej działalności.

Co ważne, podatek od plastiku zapłacimy nie tylko bezpośrednio za zużycie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Wprowadzenie nowej daniny podniesie ceny ogółem z racji tego, że zmiany dotyczą całego procesu rozporządzania odpadami z tworzyw sztucznych.

Ponadto właściciele firm mają wycofać z użytku takie towary jak plastikowe słomki, sztućce, patyczki higieniczne, talerze, czy pojemniki na żywność. Za złamanie przepisów grożą kary finansowe w wysokości od 500 zł do nawet 500 tys. zł.