Mieszkańcy i goście Golczewa mieli niepowtarzalną okazję podziwiać twórczość seniorów z regionu podczas inauguracji wystawy wędrującej, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Wystawa jest pierwszym przystankiem dzieł powstałych w ramach IX Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku.

Zastępca Burmistrza Golczewa, Grzegorz Chłopek, razem z Dyrektor GOKiS Dorotą Opiła-Skubisz oraz kuratorem artystycznym Moniką Artiuch, witali uczestników wydarzenia oraz autorki wystawianych prac: Halinę Majchrzak z Gryfic, Helenę Włodarczyk, Mariannę Michalak, Marię Sadłochę i Janinę Kołodzińską z Golczewa.

W dniach 18-25 sierpnia 2023 roku, 203 seniorów z 13 Uniwersytetów Trzeciego Wieku wzięło udział w Letniej Szkole Seniora, której temat przewodni brzmiał: „Potęga Seniora w Regionie, między terapią, rozwojem a rozrywką”. W czasie tygodniowego pleneru uczestnicy zgłębiali tajniki technik rysunkowych i malarskich, tworząc prace zainspirowane martwą naturą oraz owoce morza i wędzone ryby rysowane z natury.

Wydarzenie uświetniły warsztaty malarskie „Od realizmu do abstrakcji” pod kierownictwem szczecińskiego artysty Jana Szewczyka, gdzie uczestnicy mieli okazję wykazać się indywidualnością, tworząc wspólnie dyptyk inspirowany Dadaizmem.

Wystawa wędrująca po regionie, zainaugurowana w Golczewie, przeniesie się następnie do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, a później do innych miejsc kultury, w tym Gryfickiego Domu Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowogardzie. Na koniec trasy, w czerwcu 2024 roku, wystawa zawita do Urzędu Marszałkowskiego ROPS, skąd powróci do Dziwnówka.

Dodatkowo, Dominika Odrowąż – graficzka i malarka ze Szczecina – uwieczni prace seniorów w kalendarzu na rok 2024, który stanie się pamiątkowym podsumowaniem tego projektu. Organizatorzy już zapowiadają przygotowania do jubileuszowej X Edycji Letniej Szkoły Seniora, która odbędzie się w sierpniu 2024 roku.

Wystawa w Golczewie potrwa do końca listopada 2023 roku, stanowiąc zachętę i dowód na to, że w każdym wieku można odkrywać w sobie pasję do sztuki i nigdy nie jest za późno na realizację artystycznych marzeń. Do zobaczenia w grudniu 2023 roku w Kamieniu Pomorskim, gdzie sztuka seniorów z regionu będzie ponownie świętować twórczość i pasję.

źródło:
Opracowanie i foto Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie
Foto – Aleksandra Kołodziej – Urząd Miejski w Golczewie