24 stycznia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Kołczewie, w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa, Erasmus + i Unicef, odbył się „Wieczór z książką”. To niezwykłe spotkanie łączyło w sobie kilka ważnych wydarzeń.
Na początku Pani Dyrektor, Beata Aniśkiewicz – Pociask przywitała zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców i dzieci oraz opowiedziała o pozyskaniu środków z Narodowego Programu Czytelnictwa, które wynosiły 15 tys. złotych, na wyposażenie szkolnej biblioteki. Wspomniała również, że za otrzymaną dotację zakupiono nie tylko niezbędne lektury szkolne, ale również zaproponowane przez uczniów pozycje książkowe, które chcieliby przeczytać. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich mieszkańców Kołczewa do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.

Następnie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, podczas którego można było podziwiać przepiękne recytacje uczniów klas I-VIII. Między prezentacjami wierszy i prozy zebrani mogli wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu utalentowanych uczniów PSP w Kołczewie, uczęszczających na naukę gry na gitarze i pianinie do Ośrodka Kultury w Wolinie oraz utworu wykonanego przez nauczyciela muzyki.
Kolejną atrakcją była licytacja niezwykłych lalek stworzonych przez uczniów, w ramach akcji Unicef „Wszystkie kolory świata”. Dzieci i ich rodzice stanęli na wysokości zadania. Zrobiono bardzo wiele przepięknych i oryginalnych lalek. Kreatywność uczniów przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów! Walka o nabycie przytulanki była zacięta. Najdroższa, a zarazem najpiękniejsza lalka osiągnęła wartość 200 zł! Wszystkie laleczki znalazły nowych właścicieli, a organizacja Unicef, dzięki hojności gości, otrzymała darowiznę o wartości 1000 zł, która przyczyni się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Dzięki tej akcji uświadomiono dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.
Na zakończenie spotkania dorośli mogli zmierzyć się w konkursie przeprowadzonym przez panią bibliotekarkę pt.:„Czy pamiętasz lektury z dawnych lat”.

Podczas „Wieczoru z książką”, dzięki hojności sponsorów i ofiarowanym przez nich datkom, można było w przemiłej i sympatycznej atmosferze nie tylko obcować z literaturą i muzyką, lecz również zwiedzić odnowioną szkolną bibliotekę, podziwiać nowe książkowe pozycje oraz powspominać przeglądając przepiękne kroniki szkolne.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która w ramach poczęstunku przygotowała przepyszne wypieki oraz ufundowała nagrody dla uczestników Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Dziękujemy także wszystkim gościom, uczniom i ich bliskim, którzy tłumnie przybyli na „Wieczór z książką” i sprawili, że atmosfera spotkania była ujmująca i niezwykła.

/M.W. PSP Kołczewo/