W Polsce ruszają ćwiczenia wojskowe państw członkowskich NATO pod kryptonimem DRAGON24. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że przez najbliższe tygodnie po drogach przemieszczać się będą wojskowe kolumny. Policja ostrzega przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.

Jak informowaliśmy,  ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem DRAGON24 to część wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. „Polska pełni rolę gospodarza i przyjmuje na swoim terytorium znaczącą liczbę żołnierzy i sprzętu” – podkreślił MON w poniedziałkowym wpisie na platformie X.

– NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony. Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach najsilniejszego sojuszu bezpieczeństwa jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej – podkreślił szef MON. – Te ćwiczenia pokazują sprawność i siłę Sojuszu. Ale stanowią też ważny element pokazania solidarności między państwami w szczególnym zagrożeniu dla wschodniej flanki NATO – zaznaczył.

Wojsko Polskie podkreśla, że Steadfast Defender-24 i DRAGON-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.

Policja w specjalnym komunikacie poinformowała, że w najbliższych dniach można się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym. Kolumny wojskowe będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z policją. „Funkcjonariusze będą monitorowali i zabezpieczali drogi przejazdu kolumn wojskowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ewentualnego wsparcia wojsk biorących udział w ćwiczeniach” – czytamy.