Już w najbliższą sobotę, 2 marca, rozpocznie się X edycja Dziwnowskiej Ligi Biegowej. Skoro to jubileusz, to kilka słów o powstaniu DLB. Wiosną 2015 można było zaobserwować wzmożony ruch osób uprawiających joging.

Dopisywała pogoda, więc amatorzy biegania często pojawiali się w terenie. Widząc to wpadłem na pomysł, aby zaproponować wszystkim chętnym wspólne bieganie, połączone    z rywalizacją. Z przyjaciółmi: Andrzejem Pelasikiem, Lucjanem Mazurem, Jurkiem Lobą wyszukaliśmy      i oznaczyliśmy kilka tras łączących miejscowości w Gminie Dziwnów. Jedna z nich, między Łukęcinem   a Dziwnówkiem była praktycznie gotowa, przygotowana i oznaczona wcześniej przez leśników. Kolejne trasy powstały między Dziwnowem a Dziwnówkiem oraz Dziwnowem a Międzywodziem. I właśnie na tych trzech trasach (po 2 biegi na każdej) obyła się pierwsza edycja. Dla uatrakcyjnienia Ligi w kolejnej edycji dołożyliśmy półmaraton na trasie łączącej Gminę Dziwnów z Gminą Wolin. W kolejnej edycji poszerzyliśmy ofertę o trasę długości równej 5 km, dla odmiany rozgrywaną w godzinach wieczornych.  Trzy lata temu, kiedy dołączyła do nas zaprzyjaźniona grupa „Pobierowo biega”, wyznaczyliśmy ścieżkę biegową łączącą Pobierowo z Łukęcinem, czyli dwie gminy: Pobierowo i Dziwnów oraz dwa powiaty: kamieński i gryficki. I tak od marca do listopada organizujemy 12 biegów (6 tras po dwa biegi). Jeżeli ktoś chce zostać sklasyfikowany powinien przebiec przynajmniej po jednym razie każdą z tras. Reguła rozgrywania biegów jest bardzo prosta, wystarczy zapisać się do biegu w dniu zawodów, podpisać odpowiednie oświadczenie o braku przeciwskazań do biegania i wystartować. Na mecie zapewniamy pomiar czasu, zimny napój, puchar dla najszybszych w kategoriach: kobiet i mężczyzn oraz dyplomy dla trzech pierwszych osób. Od siódmej edycji prowadzimy również rywalizację dla osób uprawiających nordic walking. „Kijkarze” startują zawsze 15 minut przed osobami biegającymi i nie uczestniczą w półmaratonie. 

Nasza Liga została miło przyjęta przez władze Dziwnowa, które finansują nam koszty organizacyjne. Od lat startujemy w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa i Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Społecznik , otrzymując również środki na rozwój Ligi. W tym miejscu dziękuję bardzo Markowi Szymańskiemu, który dba o to, aby projekty zostały prawidłowo napisane i rozliczone.

Podsumowanie tej edycji zaplanowane jest na 17 listopada br. i może wówczas podamy jeszcze więcej informacji dotyczących naszej propozycji aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wspólnego biegania w naszej DLB. Start do pierwszego biegu X edycji Dziwnowskiej Ligi Biegowej odbędzie się 2 marca o godzinie 19.00, zapisy od godziny 18.30. Nordic walking start o godzinie 18.45. Miejsce zbiórki: przy hali sportowej w Dziwnowie ul. Reymonta. Dystans 5 km. W miarę możliwości radzimy zaopatrzyć się w lampki tzw. czołówki. Trasa biegu jest niemal w całości oświetlona, jednak dla poprawy  bezpieczeństwa wskazany jest bieg z lampką. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny: 607 377 071.

Jerzy Janawa LUKS „Bałtyk” Dziwnów