Zmiany w 500 plus. Rodzice samotnie wychowujący dzieci, żeby dostać świadczenie na drugie i kolejne dziecko, nie będą musieli mieć ustalonego prawa do alimentów. O zmianach w programie 500 plus w wywiadzie z „Faktem” opowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać decyzji sądu o orzeczonych alimentach, żeby uzyskać świadczenie? Według wyroku WSA w Warszawie pieniądze na kolejne dzieci w rodzinie należy wypłacać bezwarunkowo.

Minister Elżbieta Rafalska, w rozmowie z „Faktem”, omówiła najważniejsze zmiany związane z programem „500 plus”: Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko. Oznacza to, że jeśli samotny rodzic będzie starał się o świadczenie 500+ na kolejne dzieci, nie będzie musiał mieć ustalonych alimentów. Jak wylicza „Fakt” w Polsce samotni rodzice wychowują 1,1 mln dzieci.

Inną ważną zmianą związaną z 500 plus będzie wprowadzenie nowego kryterium dochodowego. Ministerstwo chce je podwyższyć m.in. ze względu na: spadek bezrobocia; podwyższenie płacy minimalnej. Obecnie próg dochodowy programu 500 plus wynosi 800 zł. Jeżeli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko – 1200 zł. Planuje się wzrost kryterium dochodowego o ok. 100 zł.

Elżbieta Rafalska dla „Faktu”: W przypadku podwyższenia kryterium dochodowego reagujemy na zmiany, których wszyscy jesteśmy świadkami. Systematycznie podnosimy wysokość minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób.

Elżbieta Rafalska przyznała, że ministerstwo planuje wprowadzenie szeregu zmian w programie „Rodzina 500 plus”. Co znajduje się w projekcie zmian? podwyższenie kryterium dochodowego; wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500+ w przypadku noworodka; wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie; ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko, do wniosków o 500+ na pierwsze dziecko.

źródło:
GS24.pl