– Każdy minister zdrowia chciałby, żeby obywatele jego państwa mniej nadużywali alkoholu, mniej pili alkoholu i nie palili papierosów w ogóle – mówiła w TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna. Podkreśliła, że jej obowiązkiem jest promowanie zdrowego stylu życia.

Uważam, że pan minister (finansów), i rozmawiałam z nim o tym, powinien zwiększyć akcyzę na alkohol i na papierosy – zdradziła Leszczyna. Chciałbym, żeby polskie społeczeństwo, żebyśmy my wszyscy się cywilizowali, także jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Stacje benzynowe nie są od sprzedawania alkoholu, tylko benzyny – podkreśliła szefowa resortu zdrowia. Zastrzegła, że nie chodzi o to, by całkowicie zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, ale wprowadzić ograniczenia. Miałyby one dotyczyć godzin nocnych.

Dopytywana o zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, którego wprowadzenie było zapowiadane na okres wakacyjny, szefowa resortu zdrowia przyznała, że proces legislacyjny się wydłuża.

Przypomniała, że do wykazu prac Rady Ministrów trafiła już informacja o projekcie nowelizacji ustawy, który zakazuje sprzedaży elektronicznych papierosów, zarówno jedno- jak i wielorazowych, które nie mają nikotyny, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.