W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowano projekt programu „Mój rower elektryczny”. Wysokość dotacji na zakup nowego elektrycznego może sięgnąć 5 tys. zł. W czwartek ruszają konsultacje programu.

Dotacja z NFOŚiGW może pokryć do 50 proc. kosztów zakupu roweru elektrycznego, nie więcej niż 5 tys. zł. W przypadku elektrycznego wózka cargo dopłata jest wyższa – do 9 tys. zł. Budżet, który przewidział rządowy fundusz na lata 2025-2029, to kwota 300 mln zł.

Z dotacji będą mogły skorzystać osoby fizyczne, samorządy, przedsiębiorcy zajmujący się transportem drogowym towarów, usługami kurierskimi lub pocztowymi, a także wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i sportowego. Zgodnie z założeniami programu, dofinansowanie do zakupu rowerów elektrycznych ma mieć formę refundacji i obejmie pojazdy nowe, oznakowane przez policję. Rowery elektryczne w leasingu nie będą mogły skorzystać z dotacji.

Konsultacje społeczne projektu programu ruszyły w czwartek 4 lipca i potrwają dwa tygodnie. Uwagi można przesyłać przez formularz na stronie internetowej NFOŚiGW. Serwis android.com.pl wylicza, że pojazdy obejmowane dofinansowaniem muszą być wyposażone w akumulator litowo-jonowy lub podobny o pojemności co najmniej 10Ah. „Napęd elektryczny wspomagający jazdę musi uruchamiać się automatycznie po rozpoczęciu pedałowania, a zasięg jazdy ze wspomaganiem musi wynosić minimum 50 km. Dodatkowo bateria musi być ładowana za pomocą domowego gniazdka elektrycznego” – czytamy.