Od teraz mieszkańcy naszej gminy mogą nadawać i odbierać paczki w paczkomacie InPostu, który znajduje się przy sklepie Dino w Świerznie. Do tej pory najbliższe paczkomaty znajdowały się w Kamieniu Pomorskim i Pobierowie.

Kurierzy i doręczyciele pracują przeważnie w tych samych godzinach, co adresaci przesyłek, toteż w wielu wypadkach trafiają na zamknięte drzwi pustych mieszkań. Umówienie się na ponowne doręczenie bywa kłopotliwe: zapracowani klienci po prostu nie mają czasu. Receptą są działające przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu paczkomaty, w których każdy może odebrać, ale i nadać przesyłkę samodzielnie.

nPost rozpoczął instalowanie w Polsce bankomatów w 2009 roku. Obecnie ma ich już ok. 5000 i wciąż stawia nowe. Paczkomaty są produktem całkowicie polskim, powstają w fabryce nieopodal Krakowa. Podbiły nie tylko Polskę – fabryka wysyła je także za granicę, m.in. do Arabii Saudyjskiej. O tym, jak skomplikowana jest to konstrukcja, może świadczyć fakt, że zawiera ok. 500 m przewodów elektrycznych.

Mimo to obsługa paczkomatu jest bardzo prosta i każdy poradzi sobie z nią bez problemu. Aby odebrać paczkę, wystarczy wystukać na klawiaturze paczkomatu własny numer telefonu komórkowego oraz podać sześciocyfrowy kod otrzymany mailem i SMS-em. Otwiera się wtedy przegródka zawierająca przesyłkę.

Bardzo łatwo jest też nadać paczkę. Na klawiaturze trzeba podać jej wymiary, numery telefonów komórkowych nadawcy i adresata oraz paczkomat docelowy. Potem następuje płatność kartą i otwiera się przegródka, w której trzeba umieścić nadawaną paczkę. To właściwie wszystko – nie pozostaje nic innego jak odebrać wiadomość z instrukcją śledzenia przesyłki. Odpowiednie powiadomienie otrzymuje również adresat. Warto dodać, że paczkomaty ułatwiają również zwrot towarów zakupionych w Internecie.