Gmina Dziwnów liderem wśród samorządów pozyskujących środki unijne według rankingu „Wspólnoty”. Nadmorski samorząd został także doceniony i uplasował się na 4. miejsce w kraju pod względem wydatków inwestycyjnych.

Po latach zapaści (rok 2016 był najgorszy pod względem inwestycji w okresie ostatnich 10 lat) i lekkiego odbicia (2017) nadszedł rekordowy rok 2018. Nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo (ponad 50 mld zł). – Żeby nie było zbyt różowo przypomnijmy, że ostatnio bardzo mocno wzrosły ceny prac budowlanych i materiałów, więc rekord finansowy nie musi wyglądać aż tak dobrze, jeśli spojrzeć na zakres prac możliwych do wykonania – komentuje wyniki autor rankingu prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. 

2 – 3 kwietnia jest Forum Samorządowe w Katowicach. Według wyników jesteśmy na 4. miejscu jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjnej i 1. miejsce jeżeli chodzi o pozyskanie środków unijnych w latach 2016-2018. Cieszę się z tego, choć wszystkie rankingi nie do końca oddają do końca rzeczywisty stan. To co budujemy, musimy robić dla 70 tys. odwiedzających nas gości, a stałych mieszkańców mamy jedynie 3800 osób. To oczywiście wyróżnienie, które daje obraz naszej pracy na tle innych miejscowości w Polscepodkreśla Burmistrz Grzegorz Jóźwiak

W tym rekordowym 2018 roku trzeba było rzeczywiście się wykazać, żeby znaleźć się w inwestycyjnej czołówce. W jaki sposób powstaje ranking? – Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018). Wskaźnik jest średnią wydatków inwestycyjnych z trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu (w pozostałych kategoriach dane pochodzą jedynie ze sprawozdań budżetowych) – podkreśla autor rankingu Paweł Swianiewicz.