Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej było głównym organizatorem wydarzenia kulturalnego Śpiewające ogrody – Ocalić od zapomnienia. Jego współorganizatorem było również Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim i Gmina Golczewo.

Osiem zespołów śpiewaczych z powiatu kamieńskiego prezentowało swój dorobek na tegorocznym przeglądzie w ogrodach pałacowych dworku w Mechowie. Wystąpiły zespoły: Chór Świerzno ŚpiewaDomysłówMaliny przy UTW w Golczewie, StawniankiStuchowiankiZespół Ostromice KapelaZespół Bryza oraz Zespół Śpiewające Golczewo działający przy SPZG.

Gościnnie wystąpiły Raciechowianki z Raciechowic – z partnerskiego miasta Golczewa oraz Katarzyna Chodoń, która pięknie zaśpiewała a cappella, w języku łemkowskim, pieśń pt. Jak letiely husy (jak leciały gęsi).

Gospodarz obiektu, pan Ireneusz Krzyżanowski, przywitał bardzo serdecznie wszystkich gości przybyłych na uroczystość. Wśród których byli: Starosta Kamieński Pan Józef Malec, Wójt Gminy Świerzno Pan Radosław Drozdowicz, Zastępca Burmistrza Golczewa Pan Andrzej Swatowski, Przewodniczący rady miejskiej w Golczewie Pan Grzegorz Chłopek, Przewodniczący Rady w Świerznie Pan Sebastian Ligęza, Dyrektor ZSP w Golczewie Pan Mariusz Michalik, proboszcz parafii golczewskiej ks. Jacek Fabiszak, proboszcz parafii mechowskiej ks. Ryszard Kleczyński, Artur Balazs, Marek Gabzdyl, Eugeniusz Jasiewicz, przewodniczący Organizacji Pożytku Publicznego w Golczewie, sołtysi i radni z gminy Golczewo.

Śpiewające ogrody, to nie tylko przegląd zespołów śpiewaczych, to również prezentacja lokalnej twórczości golczewskiej poetki Pani Janiny Szelc, która napisała na tę okoliczność nowy wiersz Śpiewające ogrody i zadedykowała go wszystkim uczestnikom spotkania. Imprezie towarzyszyła amatorska grupa artystów malarzy, która swoimi pracami, od dwóch lat utrwala piękno niezwykłej przyrody i architektury mechowskiego dworku. Zwieńczeniem tegorocznego dorobku była wystawa poplenerowa i licytacja obrazów ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem wśród gości.

Nie zapomniano też o polskich żołnierzach, goszczących na tegorocznej imprezie. W związku z rocznicą obchodów Święta Wojska Polskiego, dedykowano im okolicznościową piosenkę w wykonaniu zespołu Śpiewające Golczewo.

Darczyńcami tegorocznej, III edycji Śpiewających Ogrodów byli: Nadleśnictwo Rokita, Maria i Zbigniew Idziaszkowie z firmy Madama, Wiesław Żelek – Piekarnia Żelek z Kamienia Pomorskiego, Jorgu Apostolu z Firmy Bioprodukty w Samlinie, Maria i Marek Chodoniowie, Aldona i Tomasz Kaczmarkowie, Halina i Janusz Chudziccy, Barbara i Tadeusz Leusowie, Celina Gebala, Paulina  Kloch z firmy Polbet z Mechowa, Mark Zieliński, Marcin Gajda, Roman Dorniak, Grzegorz Chłopek, Bank Spółdzielczy w Gryficach, Łukasz Kaczyński, sklep Lewiatan w Golczewie. Szczególne podziękowania należą się panom: Kazimierzowi Krzyżanowskiemu, Piotrowi Łepkowskiemu, Tadeuszowi Błaszczykowi, Marcinowi i Ryszardowi Cieślikiewiczom oraz pracownikom GOKiS w Golczewie, którzy swoimi działaniami przyczynili się do uświetnienie tegorocznej uroczystości.

Tegoroczny projekt został zrealizowany dzięki ogromnemu wysiłkowi i pracy jaką włożyli członkowie SPZG. Za poświęcony czas, trud i wysiłek należą się im wielkie podziękowania.

Organizatorzy