Teoretycznie każda z nas o tym wie. Niestety, nie każda z nas daje sobie szansę na równą walkę. Nowotwór piersi wykryty odpowiednio wcześnie, zwiększa szansę na wyleczenie. Trzeba jednak pamiętać o profilaktyce. A jest ona dostępna w województwie zachodniopomorskim w ramach unijnego projektu „Moja Mammografia – Moje Życie” realizowanego przez Geneva Trust sp. z o.o. Organizacja przeprowadzi 33 tys. bezpłatnych badań mammograficznych w całym regionie, dzięki dwóm nowym mammobusom.  – Drogie panie, wykorzystajcie tę szansę, badajcie się – apelował do mieszkanek regionu  marszałek Olgierd Geblewicz. 

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem. Prawie 50% zachorowań diagnozuje się pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. I to właśnie tę grupę kobiet swoim wsparciem obejmie projekt Geneva Trust sp. z .o.o. Organizacja z ofertą bezpłatnych badań dotrze do najdalszych zakątków naszego województwa, w tym na obszary tzw. białych plam, gdzie o skorzystanie z tego typu usług jest najtrudniej.

Organizacja do 2023 r. przeprowadzi łącznie 33 tys. badań mammograficznych. Będą też spotkania z personelem medycznym oraz  seminaria promujące profilaktykę. Panie na bezpłatne badania będą otrzymywać zaproszenia jeszcze w tym roku. Obecnie tworzony jest harmonogram wyjazdów, który musi być zatwierdzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

–  Oferujemy najwyższą jakość badań mammograficznych. Badania wykonywane są w komfortowych warunkach.  Wyniki są analizowane są przez dwóch niezależnych radiologów. Kobieta otrzyma od nas informację, jeśli będzie potrzebna dalsza diagnostyka  – mówił Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o.o. realizującej projekt „Moja Mammografia – Moje Życie”.

Dwa nowe mammobusy  z najnowszą cyfrową technologią obrazowania mammograficznego  dotrą do ponad stu zachodniopomorskich  gmin. Pierwszy został oddany do użytku 11 października 2019 r., drugi pojazd powinien być dostępny pod koniec roku.

Aktualnie dzięki eurofunduszom w regionie realizowanych jest osiem różnych projektów obejmujących profilaktykę nowotworów jelita grubego, szyjki macicy, piersi i skóry. Na ich realizację Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie przeznaczył prawie 20 mln zł.  To środki Europejskiego Funduszu Społecznego z Działania 6.8 Wdrożenie kompleksowych programów zdrowotnych dotyczących chorób negatywnie wpływających na rynek pracy, ułatwiających powroty do pracy, umożliwiające wydłużenie aktywności zawodowej oraz zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Kolejny konkurs, wspierający profilaktykę nowotworową ogłoszony zostanie w jeszcze w grudniu tego roku. Jego alokacja wyniesie prawie 10 mln zł.  Na realizację całego działania 6.8  zarezerwowano ponad 36 mln zł.

źródło:
Urząd Marszałkowski