Wydarzenie, które odbyło się 1 maja w Golczewie miało na celu integracje lokalnej społeczności z uchodźcami z Ukrainy i degustację dań kuchni zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Polacy mieli okazję, poznać smak prawdziwego, bogatego w warzywa oraz mięso barszczu ukraińskiego, tortu wątróbkowego, pierogów z jabłkami, z truskawkami oraz pysznych ciast. Natomiast Ukraińcy kosztowali dań kuchni polskiej tj. bigos, sałatka jarzynowa, żurek oraz różnego rodzaju wypieki.

Przy okazji tego spotkania można było skorzystać z różnych atrakcji m.in. z kącika zabaw dla dzieci (malowanie twarzy, wata cukrowa, zabawy plastyczne). Muzycznym czasoumilaczem majówki byli uczestnicy zajęć muzycznych w GOKiS: Zespół „Maliny” działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Golczewie, Olivier Popek, Wiktoria Cieślak oraz Jan Klimczak. Gościnnie wystąpiły także trzy młode Ukrainki, które wykonały hymn Ukrainy.

W części artystycznej majówkowego programu został odczytany wiersz Pani Janiny Szelc – naszej lokalnej artystki pt. „Do pognębionych i sponiewieranych” wyrecytowany przez członkinię Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej Panią Marię Chodoń.

Każdy z uczestników tego wydarzenia animacyjnego mógł także wziąć udział w ankiecie, badającej najważniejsze potrzeby i potencjał kulturowy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym organizację wydarzenia rozpoczynając od Pań Ukrainek: Ali, Larysy i Gali, które przez dwa dni w społecznej kuchni w GOKiS przygotowywały ukraińskie dania.

Dziękujemy za współorganizację działania: strażakom z gminnych jednostek OSP, pracownicom Ośrodka Pomocy Społecznej w Golczewie, członkom Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Sołectwu Kłęby, Sołectwu Mechowo, Sołectwu Samlino, Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie oraz Regionowi Dobrego Wsparcia. Podziękowania należą się także wolontariuszom działającym w GOKiS oraz wszystkim przybyłym na to wydarzenie. Mamy nadzieję, że tegoroczna majówka w klimacie kulinarnym będzie dla Państwa miłym wspomnieniem.

Działanie pn. „Otwieramy się na siebie” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Edycja 2022.