Maj rozpoczęliśmy jak co roku Majówką Archeologiczną w Centrum Słowian i Wikingów. Pokazom rzemiosł towarzyszyły prezentacje dawnych obrzędów związanych z witaniem budzącej się do życia przyrody, ale nie tylko. Odbywały się tym razem Igrzyska Stadne, a ponieważ Stada to też czas wspominania przodków, na ich cześć organizowane były igrzyska gdzie wszyscy mogli stanąć do konkurencji wyłaniających najlepszego mieszkańca osady.

Zwiedzający skansen goście mogli także wziąć udział w Rusaliach. Był to zwyczaj związany z wytyczaniem traktów- tradycja związana z wiosennymi porządkami. Na wiosnę naprawiano drogi po roztopach i obsadzano je ziołami oraz zakopywano przy nich brzozowe gałązki które miały chronić osady przed zarazą.

Ciekawym obrzędem były również postrzyżyny będące zabraniem syna spod opieki matki i wprowadzeniem go w świat wojowników. Każdy chętny mógł też spróbować wyrobów dawnej kuchni oraz wziąć udział w ich przygotowaniu.

W trakcie Majówki, na terenie skansenu odbywał się również Pierwszy Turniej Łuczniczy Viking Arrows 2019 organizowany przez Stowarzyszenie Łuczników Szczecin „Strzelamy za Zero” oraz Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów z Wolina, w którym wzięło udział ponad 60 uczestników.

źródło:
Centrum Słowian i Wikingów