– Czasem trzeba porzucić logikę tego świata, zaufać temu co nie znane, aby zrozumieć – przekonuje ks. Leszek Tokarzewski. Kapłan za pośrednictwem portalu kamienskie.info, po raz kolejny przekazuje wszystkim „Słowo na Niedzielę”.
Dziś dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa każdy z nas stał się świątynią Boga. Dziś Chrystus wchodzi do świątyni naszego serca. Co tam widzi? Co tam zastanie?
Może powtórzą się słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Zabierzcie to stąd! Co się nazbierało w świątyni mojego serca, ile tam jest obojętności, słabości, nieuczciwości, zakłamania, lenistwa, obłudy, grzechów…?” Święty Paweł pisał tak do podzielonej gminy w Koryncie:
„My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, (…) Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą.” Święty Paweł zwraca uwagę , że czasem trzeba porzucić logikę tego świata, zaufać temu co nie znane, aby zrozumieć. Zrozumieć niepojętą miłość Boga. Miłość objawioną w Ukrzyżowanym, który uwalnia nas od grzechu, zła, który otwiera nam drogę nowego życia.
Niech każdy z nas odpowie sobie na pytanie: Czy głoszę Chrystusa ukrzyżowanego? Czy mam w domu Jego krzyż, a może noszę Go na szyi? Czy biorę udział w nabożeństwach wielkopostnych, a może głoszę Go przez zjednoczenie z Nim w mojej chorobie, przez moje świadectwo życia? Dziś liturgia Słowa Bożego zaprasza nas do odnowy, do oczyszczenia, do naprostowania naszych dróg wiary. Abyśmy na nowo zachwycili się miłością Boga do każdego z Nas. Niestety, często jednak uważamy siebie za tych lepszych, lepszych wierzących. A nawrócenie potrzebne jest innym.
Kiedyś w pewnej parafii, gdzie posługiwałem był wierzący, który regularnie chodził do kościoła na Msze św. w niedziele i święta, ale był chyba najgorszym parafianinem. Często złościł się, kłócił się, przeklinał, nie dbał o rodzinę. Jak to mówią jednym słowem, żył jak poganin. Jego proboszcz od czasu do czasu ganił te jego przywary w czasie niedzielnych homilii, ale ów parafianin po Mszy św. przychodził do księdza i mówił: „Księże, dzisiaj dał im ksiądz niezłą szkołę!”
Kiedyś w zimie zdarzyło się, że akurat w niedzielę spadło tak dużo śniegu, że do kościoła nie mogli dotrzeć wszyscy parafianie. Zasypało drogi i ani rusz. W ten dzień przyszedł tylko Ten jeden parafianin, który oczywiście mieszkał niedaleko kościoła. Korzystając z tej okazji, ksiądz wygłosił długie kazanie, w którym wezwał do przemiany serca, mówiąc o słabościach, grzechach tego jedynego obecnego w kościele parafianina i myślał sobie, że te słowa trafią do jego serca. Po Mszy św. ów parafianin przyszedł do księdza i mówi: „Proszę księdza, powiedział ksiądz dzisiaj wspaniałe kazanie! Dał im ksiądz dobrą szkołę! Szkoda, że ich nie było w kościele!”
Spójrz na siebie i wtedy dokonaj zmiany. Musisz właściwie to pojąć, póki jeszcze masz czas, bo gdy zamkniesz swoje serce. Wtedy zamkniesz swój… Umysł!
ks. Leszek Tokarzewski
28 komentarzy
Anonim mówi:
mar 27, 2019
o godzinie 19:17
Pozdrawia 1 parafia z Władysławowa ks Leszku jesteś niezastapiony❤️❤️❤️parafia nie
Anonim mówi:
mar 26, 2019
o godzinie 21:53
A w kosmitów wierzycie?
Dorota mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 20:27
Jesteście uniżeni przed Bogiem, skoro się tak wywyższacie !!!!
Drzazgę w oku księdza i innych ludzi widzicie, ale belki w swoim oku nikt nie widzi !!!
Jeśli nie rozumiecie słowa Bożego, które jest przekazywane przez kapłana, zerknijcie do Pisma Świętego, inaczej nie zaznacie bliskości z Jezusem.
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 19:44
Cenne rady, trafne przykłady, przydatne pouczenia – dziękujemy ks.Leszkowi.
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 18:13
Niech sobie daruje te kazania bo nawet słuchać się tego nie da
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 19:20
A ty sobie daruj te komentarze, bo nic nie wnoszą a tylko miejsce zabierają
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 19:27
18:13 Nie możesz tego słuchać, bo jesteś zapewne przykładem tego parafianina.
ANDERSEN mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 11:46
Nie odpowiedział mi księżulko co znaczy słowo homilia, zapewne tego nie wie. Gdyby wiedział to by bzdur nie pisał. Homilią nie można nazwać umoralniającego kazania, którego głównym celem jest krytyka czyichś wad. Jeżeli ksiądz tego nie wie, to tak jakby nauczyciel matematyki nie znał tabliczki mnożenia albo polonista nie wiedział czym jest rzeczownik a czym czasownik. Zdecydowanie zalecam, zanim ksiądz będzie chciał nauczać innych, by w miejsce niesmacznej autoprezentacji – dokształcił się by bzdur nie pisać i wstydu sobie i Kościołowi nie przynosić. Co do sensu – nieco płytkie ale nie złe. Do listy wad dodałbym zawiść i zazdrość, są główne wady Polaków i czynią naprawdę wielkie zło w życiu społecznym – wśród chrześcijan również.
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 19:19
Przyganiał kocioł garnkowi. Inteligencie nie wpadłeś na to że ksiądz tego może nie czyta? Przecież on tego tu nie umieszcza, robi to admin tej strony. Weźcie się ludzie obudzcie bo pierdoły piszecie.
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 19:41
Homilia – rodzaj kazania, którego treść oparta jest na wybranych czytaniach liturgicznych. Jej celem jest objaśnianie wybranego na dany dzień fragmentu Pisma Świętego w kontekście okresu liturgicznego, całego Zbawienia, sytuacji społecznej i politycznej.
Słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Zabierzcie to stąd! Co się nazbierało w świątyni mojego serca, ile tam jest obojętności, słabości, nieuczciwości, zakłamania, lenistwa, obłudy, grzechów…?”
Andersen co ci tu nie pasuje?
Dlaczego obrażasz ks. Leszka?
ANDERSEN mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 22:09
„Jego proboszcz od czasu do czasu ganił te jego przywary w czasie niedzielnych homilii” – czy to były homilie czy kazania?
Anonim mówi:
mar 25, 2019
o godzinie 0:48
zlo musi byc
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 21:35
Jola coraz więcej ludzi narzeka że język kazań jest zbyt hermetyczny,fachowy, dlatego nie dociera do serc i umysłów. Generalnie za mało jest w naszej polskiej duchowości,nadziei. Wiąże się to z tym , że jedynie mgliście dociera do nas podstawowe przesłanie Ewangelii.
jola mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 19:48
Opowiastka o tym złym człowieku niezła bajeczka !!!
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 18:34
Proszę księdza, mam pytanie – co dokładnie oznacza słowo homilia?
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 17:52
Słownik języka polskiego PWN
parafianin
1. «członek parafii»
2. daw. «człowiek zacofany i ograniczony»
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 16:22
Bardzo pouczające kazanie, dziękujemy!
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 12:22
Uważam ,że to dobra nauka.Słowo Boże nikogo nie rani ,a wręcz może pomóc.Jeśli ktoś nie chce nie musi czytać i wyrażać złe opinie.
Joanna mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 15:48
Popieram.
Wojtek mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 11:46
Naprostowania naszych dróg wiary? Kościół ku….. NAPROSTUJCIE! Wiara wiarą ale porządek w kościele trzeba zrobić!
Iwona mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 11:21
Samo życie cała prawda brawo Ks. Leszku Krzyżem w kościele a diabła za skórą mam takich sąsiadów
Stanisław mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 11:08
Lechu proszę cię usłuchaj mnie mam prośbę ,gorącą nie cierpiącą zwłoki prośbę, żebyś zaglądnął do Słownika polskiego wydanego przez PWN i zwróć uwagę na słowo ,, parafianin” i przekaż tym którzy cię słuchają. Być może że nie każdy takowy słownik posiada,albo nie umie znaleźć tego słowa, bo tyle tam różnych słów że ho ho oooo, życzę miłej lektury. Z wyrazami uznania Stanisław.
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 16:21
Co ci się nie podoba w słowie parafianin?
Paweł ☺️☺️ mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 22:09
Paweł ☺️ ☺️
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 10:54
A ten znowu życia niezna a nauczać chce.
Bożena Sebzda mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 11:28
Znasz księdza osobiście? To po co go oceniasz? Ksiądz Tokarzewski zwiedził więcej świata niż ty, nie jedno widział i z nie jednym rozmawiał. Mimo młodego M większe doświadczenie niż większość ludzi czytających ten artykuł.
Anonim mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 9:19
Myślę żeby sobie darował te gadanie a przynajmniej nie na tej stronie
. mówi:
mar 24, 2019
o godzinie 10:14
Ty to już dawno powinieneś zrobić