Wykończenia z kamienia naturalnego szturmem wdarły się do mieszkań i domów tysięcy Polek i Polaków. Docenili elegancję związaną z obecnością tego materiału na ścianach i podłogach swoich wnętrz. Z perspektywy posiadaczy tego rozwiązania ważna jest natomiast odpowiednia konserwacja wykorzystanego materiału, dzięki której efektowność wyglądu zostanie utrzymana przez wiele lat. Dlaczego warto pielęgnować kamień naturalny? W jaki sposób tego dokonać?
Odbarwienia i uszkodzenia – największe mankamenty kamieni naturalnych
Granity i marmury rewelacyjnie prezentują się wszędzie tam, gdzie zostaną ulokowane. Nie ma zatem znaczenia, czy kamień naturalny zostanie wykorzystany do wykończenia ścian we wnętrzu domu, czy też posłuży jako element elewacji zewnętrznej. Charakterystyka struktury tego materiału sprawia, że jest on wyjątkowo odporny na zniszczenie, jednak pomimo tego faktu impregnacja kamienia naturalnego jest niezbędna. Na aspekt ten wpływają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz wilgoć, które poprzez długotrwałe działanie na kamień powodują powstawanie plam i odbarwień. Uniknąć ich można właśnie poprzez odpowiednią pielęgnację konkretnych rodzajów materiału. Ta tworząc niejako barierę ochronną, zabezpiecza przed zmianą struktury kamienia, a także pozwala utrzymać jego pierwotny wygląd.
Jak dbać o granit, trawertyn i marmur?
Liczba dostępnych na rynku opcji kamieni naturalnych sprawia, że zróżnicowany jest sam sposób ich pielęgnacji. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należą granity i trawertyny, pełniące funkcję posadzek lub elementów wykończeń ścian wewnętrznych. Proces impregnowania kamieni naturalnych tego typu opiera się na wykorzystaniu preparatów przeznaczonych do konkretnego rodzaju materiału. W celu nadania konkretnej powierzchni efektownego błysku, powinno się natomiast wykorzystywać preparaty nabłyszczające, które poprzez tworzenie cienkiej powłoki znacząco podnoszą końcowy efekt wizualny.
Z kolei sama pielęgnacja wykończeń marmurowych opiera się w dużej mierze na szybkim usuwaniu wszelkiego rodzaju zabrudzeń, pojawiających się podczas użytkowania konkretnych pomieszczeń w domach. Kamień ten jest szczególnie wrażliwy na kontakt z płynami o kwasowym odczynie, dlatego przetarcie zabrudzonej powierzchni zwilżoną szmatką zapobiegnie powstawaniu trwałych przebarwień. Do uzyskania połyskliwości materiału również wykorzystuje się preparaty impregnujące, natomiast zmatowione powierzchnie marmurowe mogą odzyskać pierwotny blask poprzez sam proces ich polerowania.
Jak często impregnować kamienie naturalne, aby wydłużyć ich żywotność?
Proces dbania o materiały wykończeniowe we wnętrzach domów opiera się na bieżącym usuwaniu powstających zabrudzeń, a także stosowaniu impregnatów przeznaczonych do konkretnego typu kamienia naturalnego. Szczególnie drugi z wymienionych aspektów jest szczególnie ważny, ponieważ ze względu na zróżnicowany skład chemiczny, standardowe środki czystości mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze materiału, a także zmatowienia kamienia. Większość producentów zaleca przeprowadzanie procesu impregnacji marmuru co roku – w przypadku często eksploatowanych powierzchni lub co dwa lata – w miejscach mniej narażonych na zanieczyszczenia i uszkodzenia. Z kolei w przypadku wykończeń granitowych procedurę tę należy powtarzać co sześć miesięcy, natomiast trawertyn powinien być impregnowany przynajmniej raz w roku.
Należy jednak pamiętać również o tym, że na trwałość kamieni naturalnych we wnętrzach ma wpływ sam rodzaj budulca. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto wybrać sprawdzone oferty, takie jak na przykład kamienie naturalne ze sklepu internetowego Klink.pl, gdzie dzięki bogatej ofercie można je zaadaptować zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji. Proces czyszczenia oraz impregnowania może zdziałać cuda wyłącznie wtedy, kiedy ściany i posadzki zostaną wyłożone najlepszymi materiałami na rynku.