Pol’and’Rock Festival coraz bliżej. Od 3 do 5 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno bawić się będą dziesiątki tysięcy fanów muzyki. A w strefie Pomorza Zachodniego, która powstaje w festiwalowym miasteczku, czeka na nich moc pozytywnej energii i mnóstwo wydarzeń artystycznych, sportowych, edukacyjnych. Będą warsztaty, animacje dla dzieci, spotkania z ekologią, podwieczorki z poezją, lekcje tańca, a nawet badania profilaktyczne. Intrygująco zapowiada się też wystawa plakatów prof. Lexa Drewinskiego,

Pol’and’Rockowy klimat powraca! Do rozpoczęcia festiwalu już tylko dwa tygodnie. Tak jak przez rokiem – wakacyjne święto muzyki i najpiękniejsze podziękowanie za pracę wolontariuszy WOŚP odbędzie się na terenie lotniska Broczyno pod Czaplinkiem. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, a w festiwalowym miasteczku powstanie strefa Pomorza Zachodniego.

– Strefa będzie dwa razy większa niż w 2022 roku, a lista atrakcji kilkukrotnie dłuższa – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz. – Kiedy Pol’and’Rock znów zagościł w naszym regionie, pojawił się pomysł, by festiwalowe dni wypełnić dodatkowymi wydarzeniami, rozpoczynając od porannej jogi czy treningów crossfitu, przez warsztaty ekologiczne, zabawy i konkursy dla dzieci, spotkania z dobrą książką czy lekcje salsy. W tym roku proponujemy kilkadziesiąt różnych aktywności, serdecznie zapraszamy m.in. do bardzo rozbudowanej strefy zdrowia.

Będzie tam można zrobić bezpłatne badania profilaktyczne, przeszkolić się z udzielania pierwszej pomocy, a nawet umówić się na indywidualne konsultacje psychologiczne. Warto zajrzeć nie tylko do mobilnych gabinetów lekarskich (żeby np. przebadać wątrobę), ale również na „warsztaty uważności” prowadzone przez specjalistów ze szpitala w Gryficach czy na trening opatrywana złamań i ran, który poprowadzą zawodowi ratownicy WSPR.

STREFA SPORTU, STREFA KSIĄŻKI I STREFA CHILL

W strefie sportu oprócz codziennej gimnastyki (godz. 10-11) zaplanowano m.in. rozgrywki badmintona, kręgle, bule, roundnet, trickboard, a nawet zapasy sumo. Będzie też coś dla rowerzystów i miłośników tańca (salsa, bachata). Roztańczone Pomorze Zachodnie zaprasza codziennie od godz. 18 do 20. W strefie piękna (od godziny 10) będą odbywać się m.in. „lawendowe warsztaty” czy spotkania z fizjoterapeutami.

Strefa dziecięca zaprasza na rajski plac zabaw (z piaskownicą, balonami, bańkami mydlanymi i fotobudką) oraz piracką wyspę. Codziennie będą odbywały się tam również warsztaty dla dzieci (np. „Kodowanie bez prądu”) i zabawy integrujące dla rodzin. W zacienionej strefie chill będzie można odpocząć (godz. 10-18) na wygodnych leżakach, a w strefie książki – poczytać i posłuchać. Ciocia Fika zaprasza na „Czytanie na śniadanie” (godz. 10-11), „Podwieczorki z poezją” (16-17) i „Wieczorne czytanki dla dzieci (18-19). Będzie też Bookcrossing – szafę z książkami do przygarnięcia przywiezie Miejska Bibliotek Publiczna z Bornego Sulinowa.

Spragnieni wrażeń artystycznych na pewno odwiedzą wystawę „Poster show” prof. Lexa Drewinskiego, słynnego plakacisty, wykładowcy akademickiego. Uroczyste otwarcie wystawy, która porusza najważniejsze społeczne tematy ostatnich lat, zaplanowano 3 sierpnia o godz. 13, a w wydarzeniu wezmą udział marszałek Olgierd Geblewicz i szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

WARSZTATY, WYKŁADY, TANIEC I PROMOCJA REGIONU

Miłośnicy sztuk plastycznych powinni zajrzeć też do festiwalowej warsztatowni, gdzie codziennie będą odbywały się ciekawe zajęcia, m.in. malowania na drewnie „rajskich drogowskazów”, tworzenia festiwalowych flag czy słowiańskich plecionek. W strefie Pomorza Zachodniego ma powstać również wielkie upcyklingowe dzieło sztuki – mozaika z tysięcy plastikowych nakrętek (zostanie wystawiona na licytację WOŚP).

Bardzo ciekawie zapowiadają się (godz. 9) warsztaty „Business Yoga”. Poprowadzi je Wadim Żarski – kiedyś zawodowy sportowiec, dziś trener biznesu. Na Pol’and’Rock warto zabrać sportowy strój i matę do ćwiczeń, by zrelaksować się z Yoga Life Club z Koszalina (Przystań relaksu, codziennie, godz. 17-18). Albo spróbować „tańca intuicyjnego” z terapeutką Patrycją Kazimierczak (czwartek, godz. 14-16).

W strefie POZNAJ POMORZE ZACHODNIE będą prezentowały się lokalne samorządy, miejscowości turystyczne, regionalne marki (np. Szwajcaria Połczyńska). Przygotowywane są niespodzianki dla miłośników militariów i turystyki rowerowej. Koło gospodyń wiejskich „Kołacz” zorganizuje warsztaty rzeźbienia w owocach, z kolei Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie zaprosi w podróż w przeszłość, do epoki baroku.

W festiwalowym miasteczku zaprezentują się również regionalne uczelnie. Uniwersytet Szczeciński przyjedzie na Pol’and’Rock z „brygadą prawną” (porady prawne – w czwartek i sobotę, godz. 14-15) i warsztatami psychologicznymi „Młode Głowy” (codziennie, godz. 15-17). Natomiast Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przywiezie na lotnisko Broczyno m.in. psa-robota i zdalnie sterowane samochodziki RC. Przygotowuje też pokazy czystej energii i trening rozpoznawania zapachów wina.

Strefa Pomorza Zachodniego – miejsce wypoczynku, zabawy, nauki – zlokalizowana jest w centrum festiwalowego miasteczka. Jest dwa razy większa niż rok temu. Zajmuje 5 tysięcy m kw. Będzie działała od czwartku do soboty (3-5 sierpnia). Więcej informacji o wydarzeniach przygotowywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego na: https://polandrockfestival.pl/line-up-schedule oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/events/1606085589887639/

Pol’and’Rock Festival jest imprezą niebiletowaną. Wszystkie koncerty i atrakcje są bezpłatne. Ogólnodostępne i darmowe jest również pole namiotowe (wyjątek stanowi Rock Camp).  Wystąpią m.in. Spin Doctors, Apollo 440, Lady Pank, Brodka, Napalm Death, Carpenter Brut i Biohazard. Obecność na ASP potwierdzili m.in. Borys Szyc, Jerzy Kryszak, Marek Dyjak, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Marta Kuligowska oraz Kabaret Paranienormalni i Pan Li.

Więcej informacji: https://polandrockfestival.pl/

FESTIWALOWE POCIĄGI

Przypominamy, że z inicjatywy marszałka Olgierda Geblewicza już od środy (2 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia) kursować będą specjalne pociągi, które ułatwią dojazd do Czaplinka. Oprócz 6 par regularnych kursów uruchomionych zostanie aż 15 par dodatkowych pociągów. Wśród nich – hybryda w barwach Pol’and’Rock i WOŚP. Cztery pary będą obsługiwać relację Szczecin Gł. – Szczecinek – Szczecin Gł., 11 par kursować będzie na trasie Szczecinek – Czaplinek – Szczecinek. Pociągi te będą skomunikowane z innymi połączeniami Polregio oraz Intercity. Po zakończeniu festiwalu, od wczesnych godzinnych porannych w niedzielę (6 czerwca) zaplanowano aż 28 par pociągów!

Na Pol’and’Rock warto również wybrać się rowerem. Specjalne festiwalowe trasy – m.in. ze Szczecina (160 km), Koszalina (121 km), Gorzowa Wielkopolskiego (174 km), Berlina (346 km) – znajdują się w aplikacji „Pomorze Zachodnie”. Apkę można bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore.