W najbliższych dniach na drogach w całej Polsce będzie można zaobserwować ruch pojazdów wojskowych. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wyjaśnia: to na potrzeby defilady wojskowej w Warszawie. Uroczysty pokaz polskiego uzbrojenia zaplanowano na 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego.

Oficer prasowa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz przekazała PAP, że od 4 do 6 sierpnia na drogach niemal całej Polski będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Związane jest to z przygotowaniami do defilady wojskowej, która zaplanowana jest na stołecznej Wisłostradzie w połowie sierpnia.

– Ruch kolumn pojazdów wojskowych będzie odbywał się po drogach niemal wszystkich województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych – wyjaśniła ppłk Magdalena Busz. – Natomiast w poniedziałek 7 sierpnia w godzinach 8-12 nad Polską będzie można zaobserwować także wzmożony ruch statków powietrznych, które będą przemieszczać się na zgrupowania do parady lotniczej. Piloci będą także realizować loty treningowe od 8 do 13 sierpnia – podkreśliła podpułkownik.

Zaznaczyła przy tym, że pojazdy wojskowe najczęściej poruszać się będą w nocy, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. – Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją – podała. Dodała przy tym, że przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

– Zwracamy się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Prosimy również, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych – zaapelowała oficer prasowa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.