Rekordowe subwencje wyrównawcze trafiły na konta zachodniopomorskich samorządów. Te pieniądze gminy i powiaty mogą wykorzystać na co tylko zechcą, nie są to dotacje celowe. Łącznie samorządy Powiatu Kamieńskiego otrzymały ponad 16 mln złotych!

– Obniżając podatek PIT zostawiliśmy pieniądze w kieszeniach obywateli. Mimo tego dochody samorządów wzrastają. W Szczecinie ten wzrost porównując rok 2015 do 2022 wyniósł o blisko 53 procent: z 458 mln zł do 698 mln zł – podkreślił podczas konferencji w Szczecinie wojewoda Zbigniew Bogucki.

Największą kwotę zyskał Powiat Kamieński do którego trafiło 3,4 mln złotych. Kolejna jest Gmina Kamie Pomorski z subwencją na poziomie 3,3 mln złotych. Gmina Wolin to zwrot w kwocie 3,2 mln, dalej Gmina Golczewo 1,7 mln złotych, Gmina Świerzno 1,56 mln. Równe 1,5 mln złotych otrzymały Gminy Dziwnów i Międzyzdroje.

Dzięki subwencjom samorządy mogą się rozwijać nie nadwyrężając swoich budżetów. Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając decyzję o przyznaniu subwencji podkreślił, że przez ostatnie 8 lat samorządy otrzymują rekordowe środki z budżetu państwa. Dofinansowanie trafia do wszystkich JST – zarówno do tych mniejszych jak i większych.