Były Minister Mariusz Błaszczak tuż przed zakończeniem swojej kadencji podpisał rozporządzenie dotyczące dodatkowego wynagrodzenia dla żołnierzy zawodowych.

Nowe przepisy dotyczą dodatkowych płatności za czynności wykraczające poza zwykłe obowiązki służbowe. Ma być wypłacane nie później niż do dziesiątego następnego miesiąca po spełnieniu warunków uzasadniających jego przyznanie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Wśród czynności, za które żołnierze otrzymają dodatkowe pieniądze, jest pełnienie nieetatowych całodobowych służb wewnętrznych i garnizonowych, w tym służb pełnionych w czasie ćwiczeń i szkoleń poligonowych, za które przewidziano wypłatę w wysokości 50 zł za każdą służbę dyżurną.

Dodatkowo, przysługuje ono za pozostawanie poza podmiotem leczniczym utworzonym przez szefa MON w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, z możliwością dokonania określonych zwiększeń – informuje dziennik.

Żołnierze mogą liczyć na dodatkowe pensje także za wykonywanie doświadczalnych lub próbnych skoków ze spadochronem, wykonywanie skoków z katapultowaniem oraz prób sprzętu wysokościowego w powietrzu, za co przewidziano wynagrodzenie w wysokości do 280 zł za każdy wykonany skok lub wykonaną próbę.

Przysługuje ono również za wykonywanie w wodzie lub komorze hiperbarycznej (dekompresyjnej) nurkowań doświadczalnych przy prowadzeniu prób nowego sprzętu nurkowego lub sprawdzaniu nowych technologii prac podwodnych.

Za takie czynności przewidziano wynagrodzenie w wysokości do 28 zł za każdą minutę przebywania pod wodą albo w podwyższonym ciśnieniu – wynika z rozporządzenia MON, które analizuje „DGP”.

Dodatkowe wynagrodzenie będzie należeć się również za przeprowadzenie prób morskich okrętów albo innych jednostek pływających nawodnych lub podwodnych. W tym wypadku przewidziano stawkę do 42 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania próby, wraz z możliwością dokonania określonych zwiększeń.

Od 50 zł do 160 zł otrzymają żołnierze za uczestniczenie oraz wykonywanie czynności w postępowaniu dyscyplinarnym jako rzecznik dyscyplinarny, a od 25 do 75 zł za wykonywanie innych czynności o charakterze stałym związanych z zabezpieczeniem funkcjonowania jednostki wojskowej – podaje dziennik.