GDDKiA uzyskała decyzję środowiskową dla drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn o długości 34,5 km. Tym samym został określony korytarz przebiegu tej drogi oraz środowiskowe uwarunkowania jej realizacji.

Ta decyzja znacząco przybliża nas do realizacji początkowego odcinka S3, części bardzo ważnego szlaku komunikacyjnego łączącego północ Europy z południem kontynentu– mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Wybór wariantu najkorzystniejszego poprzedziło opracowanie dokumentacji studialnej wraz z Raportem Oddziaływania na Środowisko. Specjalistyczne monitoringi i analizy pozwoliły określić wariant drogi S3 cechujący się najmniejszym oddziaływaniem na środowisko.

Na terenie miasta Świnoujście po konsultacjach z mieszkańcami zastosowano rozwiązania projektowe o najmniejszym oddziaływaniu akustycznym i krajobrazowym. W decyzji wskazany został wariant 4, który zakłada przebieg głównie w zbliżeniu do istniejącego przebiegu DK3, a na terenie Wolińskiego Parku Narodowego po śladzie istniejącej DK3 (z dobudową 2 jezdni). – Ogłosiliśmy już przetarg na badania geologiczne, które będą niezbędne do ogłoszenia w przyszłym roku przetargu na realizację drogi – dodaje Łukasz Lendner. Realizacja inwestycji w formule projektuj i buduj planowana jest w latach 2020-2023.

W wybranym wariancie droga ekspresowa przebiega w śladzie, bądź w zbliżeniu do istniejącej DK3. Rozpoczyna się od skrzyżowania ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej w Świnoujściu, które znajduje się przy terminalu promów morskich, w miejscu tym niniejsza inwestycja będzie się łączyła z wlotem do tunelu łączącym wyspy Uznam i Wolin. Na wylocie ze Świnoujścia trasa będzie poprowadzona po północnej stronie torów kolejowych, co pozwoli w przyszłości w pełni zachować obecną drogę krajową do komunikacji lokalnej i ograniczy utrudnienia podczas budowy S3 na tej jedynej drodze łączącej Świnoujście z resztą kraju. W rejonie Międzyzdrojów droga wejdzie w ślad obecnej DK3 i zachowa taki przebieg przez teren Wolińskiego Parku Narodowego. W rejonie miejscowości Dargobądz przebieg trasy będzie skorygowany ze względu na parametry geometryczne jakie powinna posiadać droga ekspresowa.

Dalej S3 będzie biegła już w śladzie obecnej drogi krajowej z niewielkimi korektami. Budowa drogi ekspresowej będzie wymagała dobudowy drugiej estakady na obwodnicy Międzyzdrojów i drugiego mostu na obwodnicy Wolina. Trasa zakończy się na włączeniu w istniejącą obwodnicę Troszyna, Parłówka i Ostromic. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z pasami awaryjnymi. Zaplanowano 7 węzłów drogowych, z tego 3 na terenie Miasta Świnoujście.

GDDKiA