Trzy czwarte Polaków na organizację tegorocznych świąt Bożego Narodzenia zamierza wydać do 1 tys. zł, z czego 32 proc. planuje, że nie będzie ich to kosztowało więcej niż 500 zł – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM przez United Surveys.

Najbardziej oszczędnie święta obchodzić będą mieszkańcy wsi. Ponad 80 proc. gospodarstw domowych chce zmieścić się w 1 tys. zł. Dla porównania odsetek takich osób w miastach i dużych aglomeracjach wynosi 70 proc. Z przeprowadzonego badania wynika też, że kwota planowanych wydatków na święta jest zależna od wysokości dochodu oraz uzyskiwanego świadczenia 500 plus. W grupie gospodarstw, w których jest ono wypłacane na dwoje lub więcej dzieci, aż 88 proc. wyda od 500 zł do nawet 2 tys. zł na święta. Tymczasem w tych, w których 500 plus przysługuje tylko na jedno dziecko, 84 proc. przeznaczy na przygotowanie Bożego Narodzenia od 300 do 1 tys. zł.

Niemal co trzeci Polak deklaruje, że prezenty na święta kupi głównie online. Mimo inflacji i rosnących cen e-sprzedawcy spodziewają się rekordowych wyników – informuje z kolei „Rzeczpospolita” w czwartkowym wydaniu. Badanie wykonano na przełomie listopada i grudnia.

Ile wydasz na świąteczne zakupy?

Zobacz wyniki