W pięknych wnętrzach Kolegiaty pw. Św. Mikołaja Biskupa w Wolinie odbyła się tradycyjna warta honorowa przy Grobie Pańskim. Ceremonię tę wykonali strażacy z lokalnego oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy z niezwykłą powagą i szacunkiem pełnili wartę przy symbole Męki Pańskiej.

Grobowiec Pański, inaczej zwany Ciemnicą, to element dekoracji kościelnej, który w Wielki Piątek przedstawia symboliczne miejsce spoczynku ciała Jezusa Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Tradycyjnie, strażacy OSP oddają hołd i wyrażają szacunek dla Chrystusa, przypominając o znaczeniu tego święta w kalendarzu chrześcijańskim.

Warta honorowa przy Grobie Pańskim w Wolinie to wyjątkowe wydarzenie, łączące aspekty religijne, patriotyczne i społeczne. Strażacy, ubrani w galowe mundury i wykonując uroczysty rytuał, pokazują swoje przywiązanie do tradycji i wartości narodowych, a także do wspólnoty lokalnej. Uroczystość ta jest ważnym elementem świątecznych obchodów w Kolegiacie pw. Św. Mikołaja Biskupa, w których biorą udział mieszkańcy Wolina oraz okolicznych miejscowości.

Podczas uroczystości pełnienia warty honorowej przy Grobie Pańskim strażacy modlili się, kontemplowali i zastanawiali się nad głębokim przesłaniem męki i zmartwychwstania Chrystusa. Moment ten, wypełniony duchowym znaczeniem, jest również okazją do refleksji nad wartościami, które kształtują ich życie codzienne i służbę. Wolinska Kolegiata pw. Św. Mikołaja Biskupa, jako ważne miejsce dla lokalnej społeczności, jest dumni z faktu, że co roku strażacy uczestniczą w tej uroczystości. Wszystkim mieszkańcom oraz strażakom życzymy przeżycia głębokich i wartościowych chwil w trakcie Wielkanocnych obchodów.