Plebiscytu jednak nie będzie! Pomimo wstępnych zapowiedzi o niewystawianiu kandydata w gminie Dziwnów, Grzegorz Jóźwiak 21 października zmierzy się z w wyborach z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Partię rządzącą będzie reprezentował Marek Olszewski.

Kandydat PiS kilkukrotnie ubiegał się o urząd Burmistrza w Kamieniu Pomorskim. W sierpniu 2017 roku jego nazwisko przewijało się w mediach ogólnopolskich, kiedy jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej wykreślił Auschwitz z programów wizyt promujących Polskę. Jak tłumaczył dziennikarce „nadszedł czas na przebicie się z naszą własną kulturą” oraz że „nie ma potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów”.

– Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę. Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie – powiedział reporterowi Gazety Wyborczej Marek Olszewski. Dodał także, że jego organizacja „chce położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy”. – Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów – stwierdził – To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją nie było takiej możliwości – dodał, były już, szef POT. Słowa Olszewskiego oburzyły dyrektora Muzeum Auschwitz, ale także jego przełożonego Ministra Sportu i Turystyki, który zdecydował o jego natychmiastowym odwołaniu.

Olszewski długo jednak nie był bezrobotny, gdyż w listopadzie 2017 roku został powołany do władz Fabryki Wody – podmiotu odpowiedzialnego za budowę aquaparku w Szczecinie przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

Na kogo zagłosujesz w jesiennych wyborach w Dziwnowie

Zobacz wyniki