Lakoniczna treść sugeruje, że pod załączonym linkiem można sprawdzić szczegóły rzekomego zamówienia lub śledzić postępy dostawy. W praktyce zazwyczaj można w ten sposób trafić na spreparowaną stronę sugerującą konieczność pobrania zainfekowanej aplikacji lub podania danych klienta, by uzyskać dodatkowe informacje. Zależnie od wersji kampanii, może się tu także pojawić sugestia rzekomej konieczności dopłaty do zamówienia, a to prowadzi do utraty pieniędzy z konta.

Jak wynika z informacji w serwisie nieznany-numer.pl, numer 534882094 jest często wyszukiwany w ostatnim czasie. Komentarze użytkowników są przy okazji potwierdzeniem, że przynajmniej od 10 lutego z tego numeru rozsyłane są fałszywe SMS-y o paczkach – najprawdopodobniej dokładnie takiej (lub zbliżonej) treści, jak na powyższym zrzucie ekranu.

W tym konkretnym przypadku nie mamy pewności, jakie dokładnie mogą być skutki kliknięcia łącza z treści SMS-a, bo w chwili pisania niniejszego tekstu link nie jest już aktywny. Podobne wiadomości SMS są jednak zapewne dalej wysyłane, a łącza tylko nieznacznie zmieniane. Wiadomości mogą być też wysyłane z kilku numerów, nie tylko opisywanego tu +48534882094.

Jak zawsze w takich przypadkach radzimy ze spokojem podejść do otrzymanej wiadomości, racjonalnie ocenić jej wiarygodność, a dopiero potem działać. Warto pamiętać, że wszystkie podejrzane SMS-y można zgłaszać na specjalny numer CERT Polska do analizy bezpieczeństwa. Jeśli mamy pewność, że SMS jest fałszywy, lepiej go po prostu zignorować i usunąć z telefonu, by w przyszłości nie wpaść na niego ponownie w historii wiadomości.