Rząd myśli o znoszeniu obostrzeń, ale na razie nie podjęto w tym zakresie żadnych wiążących decyzji. Morawiecki w wywiadzie dla jednego z tygodników, odnosząc się do programu szczepień przeciw COVID-19, powiedział też, że ma w sobie żal, że tak wielu Polaków z tej najlepszej możliwości zmniejszenia ryzyka nie skorzystało.

Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym dla tygodnika „Sieci” odniósł się do tematu znoszenia kolejnych obostrzeń pandemicznych. Premier powiedział, że strona rządowa zastanawia się nad tym, ale na razie nie ma żadnych decyzji dotyczących luzowania.

– Wiem, jak ciężkie te covidowe lata były dla wielu z nas, z jak wieloma wyrzeczeniami i ograniczeniami były związane. Dla rządu to też zawsze były trudne wybory, każda decyzja lub jej zaniechanie wiązały się z jakąś ceną. Na szczęście widzimy, że wariant omikron okazuje się mniej groźny, okres hospitalizacji po zachorowaniu jest znacząco krótszy, obłożenie łóżek szpitalnych mniejsze niż przy poprzednich falach – powiedział dziennikarzom tygodnika Morawiecki.

Premier pytany, czy nie czas powiedzieć, że to już koniec restrykcji, odparł, że niestety, ciągle notowana jest podwyższona śmiertelność z powodu COVID-19. – Obserwujemy wszystkie dane i wskaźniki bardzo skrupulatnie. Wykonujemy pierwszy krok i zmieniamy zasady kwarantanny i izolacji. Myślimy o znoszeniu kolejnych ograniczeń, ale na razie jeszcze takie decyzje nie zapadły – wyjaśnił Morawiecki.

Dziennikarze zapytali, czy można powiedzieć, że epidemia się kończy. Premier Morawiecki odparł, że musi być szczególnie ostrożny ze względu na to, co już kiedyś powiedział, gdy liczba zakażeń spadała. – Od tamtej pory z jeszcze większą pokorą przyjmuję nieprzewidywalność tej pandemii, ale też uważnie ją obserwuję, by konieczne ograniczenia nie trwały ani dnia dłużej niż to niezbędne – dodał premier.

Premier skomentował także poziom zaszczepienia Polaków. Podkreślił, że szczepionki były dostępne dla każdego, co warto docenić. – Stworzyliśmy bardzo wydajny i dostępny system szczepień. Przyjęliśmy jednak wolnościowe założenie, podobnie jak większość krajów w Europie, że stwarzamy warunki do szczepień, ale jeśli ktoś nie chce, to na siłę do tego nie doprowadzamy – powiedział w wywiadzie szef rządu.

Morawiecki ma żal do Polaków o to, że nie skorzystali z możliwości sczepienia przeciw COVID-19. – Mam jednak w sobie żal, że tak wielu moich rodaków z tej najlepszej możliwości zmniejszenia ryzyka nie skorzystało. Wiemy, że 80–90 proc. z tych, którzy umarli na COVID-19 w ostatnich miesiącach, to osoby niezaszczepione, a spośród zaszczepionych wielu miało dodatkowe ciężkie choroby. To mnie niesamowicie boli – skomentował postawę Polaków Morawiecki.

Pytany, czy można było zrobić więcej, szef rządu stwierdził: „zawsze po fakcie jesteśmy mądrzejsi, ale całościowo patrząc – nie sądzę”.