Od ponad miesiąca liczba zakażeń koronawirusem w Polsce systematycznie rośnie. W ubiegłym tygodniu w naszym kraju rejestrowano jednego dnia średnio prawie dwa tysiące infekcji Covid-19. W szpitalach w całej Polsce jest obecnie ponad 1200 osób zakażonych koronawirusem. Pojedynczy pacjenci wymagają pomocy respiratora. To najwyższe wskaźniki od wczesnej wiosny.

W poprzednim tygodniu najwięcej infekcji Covid-19 w Polsce przypadających na 100 tysięcy mieszkańców wykryto na Podlasiu, na Lubelszczyźnie, a także na Warmii i Mazurach. Rosnącą aktywność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzają także między innymi dane z warszawskich wodociągów. Na przykład na Podlasiu w poprzednim tygodniu na 100 tysięcy mieszkańców potwierdzano 48 zakażeń koronawirusem.

Prognoza Ministerstwa Zdrowia, do której dotarł nasz reporter, wskazuje, że infekcji Covid-19 będzie coraz więcej, a szczyt tej fali pandemii spodziewany jest w połowie stycznia, gdy jednego dnia rejestrowanych może być około czterech tysięcy zakażeń koronawirusem.

Dane, które pochodzą z oficjalnych statystyk, nie uwzględniają wyników testów, które sami robimy w domu, gdy kupimy je w aptece.

Odsetek pozytywnych wyników testów w Polsce w poprzednim tygodniu wynosił ponad 40 proc., za to w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej na 10 wykonanych testów na obecność koronawirusa aż 7 dawało wynik pozytywny.