„Kształt rządu ekspercko-politycznego, który w poniedziałek przedstawi premier Mateusz Morawiecki, to mój pomysł. Chcemy zaproponować nowe twarze” – mówił w rozmowie z PAP prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. „Trzeba zakończyć wojnę, którą prowadzi Platforma Obywatelska” – podkreślił.

Dziś o godz. 16:30 zostanie zaprzysiężona nowa Rada Ministrów pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Uroczystość odbędzie się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie z portalem Salon24.pl zapowiedział, że nowy rząd będzie „znacząco mniejszy, będzie w nim duża liczba kobiet”. Będzie to rząd polityczno-ekspercki – dodał.

W dzisiejszym wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że to jego pomysł, by nowy gabinet był polityczno-ekspercki. Chodzi o to, aby w tym rządzie nie było zbyt wielu polityków – podkreślił Kaczyński. Nie wykluczył jednak, że w gabinecie znajdzie się dotychczasowy szef MON Mariusz Błaszczak.

Trzeba jednocześnie sprostować informacje medialne, jakoby znaczący politycy Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli wejść do nowego rządu premiera Morawieckiego. To jest wierutne kłamstwo. Mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją – zapewnił Kaczyński.

Prezes PiS równocześnie mówił, że podobna propozycja rządu ekspercko-politycznego może być powtórzona w tzw. trzecim kroku konstytucyjnym. Na przykład z premierem wywodzącym się z PSL-u. Nie wykluczamy tego – dodał.