Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami zasad programu Profilaktyka 40 plus. Nowelizacja rozporządzenia zakłada przedłużenie funkcjonowanie programu do 30 czerwca 2024 r. Resort zastanawia się także nad możliwością powtórnego badania pacjenta w ramach tego programu.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że resort szuka każdej możliwej metody, by zachęcić Polaków do dbania o swoje zdrowie.

– Mówimy zarówno o aspektach dotyczących aktywności fizycznej i żywienia, ale także o badaniach, które pozwalają na wczesnym etapie wykryć choroby – powiedział minister.

Program „Profilaktyka 40 plus” realizowany jest od 1 lipca 2021 r. Wszystkie osoby powyżej 40 lat otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada przedłużenie funkcjonowanie programu do 30 czerwca 2024 r. Został on skierowany do konsultacji społecznych.

Zaproponowano w nim umożliwienie ponownego skorzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej przez osoby objęte programem pod warunkiem, że od ich udzielenia po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Szef MZ podał, że z badań w ramach programu Profilaktyka 40 plus może skorzystać ok. 20 mln osób, a tymczasem wykonało je dotąd 1,8 mln osób.