TikTok zapowiada wprowadzenie ograniczenia użytkowania aplikacji dla najmłodszych użytkowników. Będzie też nowy system kontroli. W ten sposób aplikacja w Polsce będzie działać podobnie do jej chińskiego odpowiednika.

Stany Zjednoczone, Kanada czy państwa Unii Europejskiej biją na alarm: TikTok to zagrożenie, a nawet cyberzagrożenie, jak mówiła w 2019 r. rzeczniczka amerykańskiej armii ppłk. Robin Ochoa. W efekcie zakaz korzystania z aplikacji na służbowych urządzeniach wprowadzono w amerykańskim wojsku.

Pod koniec 2022 r. identyczne rozwiązanie zaprezentowano członkom Izby Reprezentantów. Niższa izba Kongresu dołączyła tym samym do grupy amerykańskiej administracji, która zakazuje korzystania z aplikacji. Wcześniej na ten krok zdecydowało się co najmniej 14 stanów, gdzie lokalne prawo zakazuje korzystania z TikToka na urządzeniach wydawanych przez rząd. Ograniczenia lub zakaz użytkowania TikToka działa też w Indonezji, Bangladeszu, Pakistanie czy Indiach. Temu, jak działa, przygląda się też wywiad kanadyjski. Od aplikacji odchodzi też holenderski rząd. Zaleca się, żeby politycy z niego nie korzystali.

Właścicielem TikToka jest firma ByteDance, która na rynku chińskim operuje aplikacją Douyin. Ze względu na blokady, chińskie dzieci mogą z Douyin korzystać maksymalnie 40 minut dziennie. W Polsce takich ograniczeń nie było, ale to ulegnie zmianie. Użytkownicy poniżej 18. roku życia nie będą korzystać z TikToka dłużej niż 60 minut dziennie.

To jednak nie koniec. Użytkownicy platformy otrzymają powiadomienie przypominające o tym, żeby pójść spać. Ponadto rodzice będą mieć nowe narzędzia, które pozwolą im obserwować, co i jak często ich dziecko ogląda na TikToku. Chodzi o możliwość wprowadzenia indywidualnego limitu czasowego czy tworzenie zestawienia zawierającego czas spędzony w aplikacji przez dzieci. Ponadto zostanie wprowadzone wyciszanie powiadomień.

„TikTok umożliwia ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień na kontach nastolatków. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat nie otrzymują domyślnie powiadomień push od 21:00, zaś osoby w wieku 16-17 lat mają je wyłączone od 22:00” – czytamy na wirtualnemedia.pl.